Findeks Renk Puan Aralıkları

Artık bireylere bankalara herhangi bir başvuru yapmadan önce finansal hayatları açısından önemli olan kredi notlarını sorgulayabilme imkânı Findeks tarafından sağlanan bir hizmettir. Kişilere sunulan bu hizmet hem Kredi Kayıt Bürosu internet sayfası üzerinden hem de Findeks Finansal Raporlama Kurumları internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir.

Kişiler kredi notlarını öğrenmek istediklerinde bu kurumların internet siteleri üzerinden üyelik oluşturarak kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerinde kredi notları kişiler not aralıklarını yansıtan renklerle sunulmaktadır. Bu renkler kişilerin kredi notları ile doğru orantılı olarak değişmekte ve her renk belirli puan aralıklarını temsil etmektedir.

Finansal hayat açısından artık puan aralıklarından

Daha önemli bir hale gelen kişilerin kredi notu renk aralıklarıdır. Kredi notlarının sınıflandırılması ile oluşturulan renk aralıkları bankaların kredi notlarından daha fazla dikkat etme başladıkları bir belirleyici etkendir. Findeks renk puan aralıkları belirli puan aralıklarını derecelendirmede kullanılmaktadır. Ve her renk puan tablolarında yer alan kredi notu aralıklarını yansıtan değerleri temsil etmektedir. Bankalar müşteri ilişkilerine bu aralıklara göre yön vermektedirler. Findeks renk puan aralıkları hakkında bilgi vermek gerekirse; birer derecelendirme aracı olan renkler 5 farklı grup altında kredi notu aralıklarını ifade etmektedir. Derecelendirmede renklerin temsil ettikleri puan aralıkları ise:

  • Açık yeşil ve yeşil renk seçenekleri; 1499 ile 1900 puan aralığını temsil etmektedir.
  • Kredi notu sorgulama işlemlerinde sarı renk seçeneği çıkmışsa kredi notunuz; 699 ile 1499 puan arasındadır.
  • Turuncu ve kırmızı renk seçenekleri en düşük kredi notlarını temsil etmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerinde bu seçeneklerle karşılaşan bireylerin kredi notları oldukça düşük seviyede demektir.

Kredi notları ilk seçenekteki aralıkta yer alan bireyler bankaların tercih ettikleri müşterileri yer almaktadır.  Bankalar içinde önemli olan kredi notları bankaların müşteri ilişkilerinde etkili olan en önemli karar mekanizmalarını renk aralıkları oluşturur. Kişilerde kredi notu sorgulama işlemlerini yaparken kredi notlarından ziyade kredi notu renk aralılarına dikkat etmelidirler. Çünkü bankalarda kredi notlarından çok renk aralıklarına dikkat etmektedirler.Bir önceki yazımız olan Findeks Rengi Yeşil Olana Kredi başlıklı makalemizde Findeks hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git