Findeks Risk Raporu Alma İşlemleri

Risk raporu kişilerin uzun süreli finansal performanslarını yansıtan raporlardır. Risk raporu hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse: Risk raporu; kişilerin halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişlerini gösteren rapora verilen isimdir.

Risk raporu oluşturulurken Findeks Raporlara Kurumlarınca ülke içindeki tüm bankalardan ve finans kuruluşlarından aylık olarak alınan kredi kullanım ve ödeme performansları verileri kullanılır. Kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlar ile olan ilişkilerinin bilgileri bu kurumlar tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilmektedir.

Bu bilgiler Findeks tarafından düzenlenerek raporlanmaktadır. Findeks risk raporu alma işlemleri ile kişilerin finansal performanslarını en doğru şekilde ifade edebilmeleri adına kredi notu bilgilerinin yanında geçmiş finansal hareketlerinin ve güncel finansal durumlarını en iyi şekilde değerlendirebilecekleri detaylı bilgileri içermektedir. Risk raporunda yer alan bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • FİNDEKS kredi notu
  • Toplam kredi limitleri
  • Borç toplamları
  • Ödeme geçmişi
  • Geciken ödeme kontrolü
  • Açık hesap listesi
  • Kapatılmış hesap listesi
  • Takibe alınmış krediler

Finansal hayat açısından önemli olan risk raporuna kişilerde ulaşım sağlayabilmektedirler. Kişiler risk raporlarını Findeks üzerinden alabilmektedirler.

Findeks Raporlama Kurumu tarafından düzenlenen risk raporu kişilerin aylık olarak güncellenen finansal durumlarını yansıtmaktadır. Finansal kurumlar bir önceki ay sonu itibari ile müşterilerinin ödeme performansına dönük olan bilgilerini Findeks raporlama kurumuna bildirirler. Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın kişilerin tüm aktif kredilerinin yanı sıra son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini de kapsamaktadır. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış olan krediler 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamına dâhil edilir.  Findeks risk raporu alma kişiler için sunulmuş bir hizmettir.

Kişiler bireysel risk raporlarını Findeks internet sayfası üzerinden kolaylıkla alabilmektedirler. Kişiler Findeks risk raporlarını 2.3TL karşılığında alabilmektedirler. Daha önce Findeks risk raporunu alan kişiler bu raporlarını istedikleri zaman Findeks internet sitesi üzerinden alabilirler. Daha önce alınmış risk raporlarını tekrar aldığında bir ücret ödemezler.Bir önceki yazımız olan Findeks Renk Puan Aralıkları başlıklı makalemizde Findeks hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git