Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Teminat mektubu; bir malın teslimi, bir işin yapılması gibi konularda banka tarafından verilen ve söz konusu işin zamanında ve eksiksiz yapılmasını taahhüt eden yapılmadığı takdirde taahhüdü üstlenen tarafın ödenmesi gereken tutarı bankanın kayıtsız şartsız ödeyeceğine dair düzenlenen mektuptur. Büyük projelerde teminat mektuplarının geçerliliğinin kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Bankaların sahte teminat mektupları ve teminat mektuplarının teyidi nedeni ile ilgili çeşitli sorunlar yaşanması nedeniyle findeks teminat mektubu durum sorgulama hizmeti ile karşılaşılan maliyetlerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

Gümrük ve Ticaret bakanlığı ile yapılan anlaşma ile elektronik sistem üzerinden teminat mektuplarının sorgulanması için alt yapı çalışmaları kısa sürede tamamlanmış ve tüm gümrük idarelerinin erişimine ulaşım sağlanabilmesi olanağı kişilere sunulmuştur. Findeks teminat mektubu durum sorgulama hizmeti üzerinden 19 bankanın teminat mektupları sorgulanabilmektedir. Sorgulama işlemlerinin yapılabileceği bankaların sayıları arttırılmaya çalışılmaktadır.

Findeks tarafından hayata geçirilen teminat mektubu durum sorgulama sistemi; kamu ve özel kurumların kabul ettikleri teminat mektuplarını bankaya gitmeye gerek olmadan güvenli bir şekilde sorgulama imkânı sunulmuştur. Kişiler teminat mektubu durum sorgulama işlemlerini internet üzeriden bankalara gitmek zorunda kalmadan sorgulayabilmekte ve teminat mektubunun ilgili bankanın kayıtlarında olup olmadığını öğrenebilmektedirler.

Findeks tarafından kişilere sunulan bu hizmet sistemi bankacılık sektörünün yanında reel sektör ve kamu sektörünün zaman ve para maliyetini azaltmasının yanında dolandırıcılığa bağlı risklerinde azaltılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Finansal yaşamda karşı karşıya kalınan olumsuzlukların önüne geçilmenin amaçlanması nedeni ile sistemleştirilmiş ve kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Bu amaçlar ile Ticaret ve Gümrük Bakanlığı ile anlaşmaya varılmış ve birçok banka bu sisteme yapılan anlaşmalar ile dâhil edilmiştir. Bu sayede bankaların ve banka muhataplarının korunması amaçlanmıştır. Finansal işlemlerde yaşanan sorunların en aza indirilmesi amacı ile de hızla rayına oturtulmuş olan bir hizmettir. Oldukça yaygınlaşan bu sistem finansal yaşamda yaşanan problemlere bir çözüm oluşturma amacına ulaşmıştır. Sistem üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinin kolayca yapılabilmesi de sistemin yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Findeks finansal hayatın düzenlenmesi adına kişilere farklı hizmetler sunmaktadır.Bir önceki yazımız olan Findeks Takipçi Nedir? başlıklı makalemizde Findeks hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git