Girişimciler ve Girişimcilik

Türkiye’de girişimlerin %80’ini ilk yılında batıyor. İnanılması güç bir oran ama du doğru. Hatta biraz iyimser bile davranmış olabiliri. Kosgeb kaynakları ve özel sektöre baktığımız zaman bu rakamın %90’ları gördüğünü söyleyebiliriz. Peki bunun temelinde ne yatıyor? Öncelikle girişim kurma konusunda girişimciler olarak bizler o kadar aceleci bir yapıya sahibiz ki pazarı tanımadan, ürünü test etmeden direk rekabet havuzuna atlıyoruz. Tabi işin içine bir de mali disiplinsizlik girince çok geçmeden girişimciler ve hayalleri girişim kendini komada buluyor ve hayata döndürülemiyor.

 Girişimleri ve Girişimcileri Başarısızlığa Götüren Nedenler

Eğitimsizlik Büyük Sorun

Bazense çok başarılı olabilecek ya da öyle başlayan girişimlerin battığını görüyoruz. Girişimciler ve projeleri büyüme odaklı olmayınca, uyum sağlayamayınca yine böbrek iflas ediyor. Ülkemizde Girişimciler için kredi veren Kosgeb bu alanda özellikle araştırmalar yaparak bu oranı aşağıya çekmeye çalışıyor. Hibe desteğinde şart koşulan girişimciler okulu da denilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nde bu nedenlerden bahsediliyor ve girişimci adaylara detaylı bilgiler veriliyor. Hazır olmadan ya da uygunluğunu görmeden üstelik direk şirketleşmek ve en başında çok ciddi harcama hataları yapmak hep ezbere yola çıkmaktan ve eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Girişimciler için kredi veren bir yerden maddi destek almadan, ayrıca Girişimci kendini geliştirmeden ve sürekli gelişime açık olmadan başarılı olamaz.

Yanlış Seçimler Girişimcileri Başarısızlığa Götürüyor

İş kolu ve hakimiyet de çok önemli bir husus. Şunda para var ya da geleceğin işi bu deyip ciddi meblağlarla bilinmeyen bir okyanusa açılmakta alabora olmaya davetiye çıkarıyor. Üstelik ekip oluşturulurkende yapılan hatalar girişimi ateşe atıyor. Hakim olduğunuz bir iş kolunda adımlarınızı küçük küçük atarak ilerlemeniz çok daha önemlidir. Girişimleri başarısızlığa götüren nedenlerden biri de yanlış ortak seçimi. Sizi tamamlayacak işi bilen biriyle ortak olmanız hem sizin hem de işletmenin yararınadır. Örneğin iki ortak girişimciler olarak siz satış, müşteri ilişkileri, muhasebe ile ilgilenirken diğer ortak yazılım işleriyle ilgilenmesi gibi. Ancak bizim ülkemizde çoğunlukla arkadaş, dost ve akraba mantığı ile hareket ediliyor ve tabi iş bilmeyen kişi parayı ve zamanı tüketiyor. Sonra hem işletme batıyor hem de ciddi kavgalar ayrışmalar meydana geliyor. Bu sebeple hiçbir zaman işe hakim olmayan biriyle ortaklık yapmayı düşünmeyin. Yaparım, uyum sağlarım, öğrenirim demekle olmuyor çünkü rakipler her zaman ilerlerken sizin onları izlemek zorunda olduğunuz bir sistem kurulmuş oluyor.

İş Kurmayı Düşünen Girişimciler’in Yaptığı Bazı Hatalar

Kendi işinin patronu olmayı düşleyen girişimciler büyük bir heyecanla bu yola girselerde zamanla yolda karşılaştıkları şeyler karışısında ciddi hatalar yapabiliyorlar. Hatta bazıları yolu yarıda bırakıp geri dönüyor, kimisi farklı yönlere kayabiliyor. Girişimciler Okulu gibi bir eğitim almadan da bu iş biraz daha zor oluyor.Bunun en önemli temel sebebi hazırlıksız ve acele bir şekilde bazı şeylerin gerçekleşmesini beklemek ve realiteden uzaklaşmak. Gerçeklerden uzaklaştıkça etraf önünü görmek zorlaşacak ve da artı bir baskı getirecektir. Bu baskıyı da kaldırmak hiçte kolay değildir. Özellikle bu yolda ciddi deneyimlere sahip olan kişilerin bu yola yeni gireceklere önemli tavsiyeleri bulunmaktadır. Bu tavsiyelere dikkat etmek birçok olası engeli daha oluşmadan ortadan kaldırmaya yarayabilir.

İşte onlardan bazıları;

 • İş kurma konusunda aceleci olmayın. Girişimciler olarak İşi test edin ve gelir elde ettiğinizde ufak adımlar atın.
 • Rakibim yok demeyin. Pazarı iyi araştırın ve analiz doğrultusunda müşteriye ulaşın.
 • Gereksiz borçlanma ve mali disiplinsizliklerden uzak durun.
 • Geri bildirim çok önemli. Ürününüzü test ederken gelen yorumlaru mutlaka dikkate alın.
 • Mali tablolar konusunda kendinizi geliştirin. Finansal disipline önem verin.
 • Eğitim önemlidir. Kosgeb eğitimlerine katılın ve kendinizi geliştirin.
 • Alabileceğiniz hibe ve destekleri araştırın.
 • Yatırımcı düşünüyorsanız hangi aşamada gidekcesiniz planlayın.
 • Şirket kurmada aceleci olmayın.
 • Doğru ekibi kurmak çok önemli. Girişimcilerin kuracağı yanlış ekip başarısızlığa götürür.
 • Kalabalık bir ekip modelini değil Startup modelini benimseyin.
 • Arkadaşlarınızla ya da akrabalarınızla değil işi bilenle ortak olun.
 • Mümkünse her şeyi bir sözleşme temeline oturtun elinizde kanıt olur.
 • Kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Sürekli çalışmak verimliliğinizi etkiler.
 • Mali ve hukuksal desteğe önem verin. Mevzuatları takip edin. Sonra cezalarla karşılaşırsınız.

Elbette liste uzar gider ancak temel olarak en başında dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntıları ilk başta gözden kaçıranlar ya da sonraya bırakanlar için hayati uyarılar diyebiliriz. Yanlış planlamalar, yanlış harcamalar ve yanlış seçimler sizi doğrudan başarısızlığa götürür. Daha önce de belirttiğimiz gibi KOSGEB gibi yada Banklaların KOBİ Desteği gibi Girişimciler için kredi veren bir yerden maddi destek almadan yola çıkmak , en azından girişimcilik kredisini garanti altına almadan yola çıkmayın.Hayatın her alanında Eğitim Şart diyoruz ya , girişimlerinizde de girişimciler okulu eğitimi alarak hem kredi desteğinin önünü açın , hem bilgi sahibi olun. İşin kötü tarafı  girişimciler olarak sizler doğru bir değerlendirme de yapamazsınız ve hatayı yanlış yerlerde arayarak yine en değerli varlığınız olan zamanı boşa harcamış olursunuz.

 Bir önceki yazımız olan Adıma Kredi Çekilmiş Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sayfa başına git