Haftasonu EFT Yapılır mı?

Haftasonu EFT Yapılır mı?

EFT bankalar arası para transferi anlamına gelmektedir. EFT havaleden farklı olmakla beraber bir bankadan aynı banka olmayan başka bir bankaya para transferi anlamına gelir. EFT bu yönüyle havaleden ayrılır. Bu işlemin gerçekleşmesi için mesai saatleri içinde yapılması gerekir. Aksi halde işlem gerçekleşmez ve bankaların çalışmaya başladığı ilk ana ertelenir. EFT işlemi için genel olarak komisyon alınır. Komisyon almayan banka sayısı oldukça azdır. Bir başka kişinin hesabına EFT yapmak istiyorsanız o kişinin hesabına ait iban numarasını bilmeniz gerekir. İban numarası bankacılık sektöründe kullanılan, global bir terimdir ve 26 haneden oluşur. Bu 26 hanenin ilk iki basamağı ülke kodunu belirtir, geri kalan kısım ise hesabın detaylarını aktarır.

Akşam EFT Yapılır mı?

EFT yapabilmek, daha doğrusu paranın direkt olarak karşıya geçebilmesini sağlamak için bu işlemi mesai saatleri içinde yapmak gerekir. Ancak bu sayede paranın karşıya geçmesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde para karşıya geçmez ve mesai saatlerine kadar askıda kalır. EFT yalnızca mesai saatleri içinde yapılabilen bir işlemdir. Bu nedenle acil işlemleriniz için havale yolunu tercih edebilirsiniz. Aksi halde paranız ilk iş gününe kadar gitmez. Bu da hem sizin hem de karşınızdaki kişinin mağdur olmasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız EFT işlemini yalnızca mesai saatleri içinde yapmalısınız.

EFT Ücretli mi?

EFT işlemi genel olarak bankalar tarafından belirli bir ücret alınarak yapılır. Bankadan bankaya bu ücret değişiklik gösterse de genel olarak alınan tutar 2 ile beş lira arasındadır. Sürekli para gönderen bir kişi için ideal olan seçim bu işlemlere ücret almayan bir banka olacaktır. Hem havale hem de EFT ücreti almayan çok az banka vardır. Fakat son dönemdeki çalışmalar sonucunda internet şubeler ortaya çıkmış ve bu şubeler sayesinde de EFT ücreti alınmamaya başlanmıştır. Enpara, Cepte TEB VE Kuveyttürk bilinen, havale ve EFT ücreti almayan bankalardandır. Sizler de bu bankalardan birini tercih ederek yapacağınız işlemlere ücret ödemekten kurtulabilirsiniz.Etiketler:

Sayfa başına git