Halkbank 4 Milyar Dolar Borçlanıyor

Yapılan açıklamalarda Halkbank’ın yurt dışında toplam olarak 4 milyar dolar veya bunun muadili olan tutar karşılığı kadar 2 ayrı vade ve 2 ayrı tutar karşılığı içinde borçlanma aracı ihracı kararı aldığı belirtildi. Bu borçlanmanın toplamda 4 milyar dolar olan tutarı 2,5 milyar ve 1,5 milyar dolar olarak 2 farklı kısımda yapılacağı belirtildi. Halkbank’ın borçlanması konusunda sürecin işleyişi ve tüm detayları için genel müdürlüğün yetkilendirildiği açıklandı. Halkbank’tan KAP ’a yönelik 2 farklı açıklama gönderildi.

2,5 Milyar Dolarlık İlk Duyurunun Detayları

Halkbank’ın yurt dışına borçlanmasına dair yaptığı ilk açıklamada ‘ Bankamız Yönetim Kurulu tarafından, önümüzde bulunan dönem boyunca yaşayan ihraçlar hariç olmak üzere, yurtdışında buna ek olarak 2,5 milyar ABD doları veya diğer para birimlerinden bu tutarı muadili bir tutar olacak kadar maksimum 12 yıllık bir vade ile sınırlı kalmak kaydıyla farklı vadelerde değişken veya sabit faizli olacak bir şekilde, sermaye benzeri bir nitelik taşıyan tahvilleri de kapsamak üzere teminat içermeyen borçlanma araçları ihraç etmesi ve aynı zamanda ihraçlarla ilgili tüm detayları genel müdürlüğümüz tarafından yetki altına alınmıştır. ’ şeklinde Halkbank’ın yurt dışına yapacağı 4 milyarlık borçlanmanın 2,5 milyarlık borç kısmı ile ilgili detaylı bir açıklanma yapılmıştır.

1,5 Milyar Dolarlık İkinci Duyurunun Detayları

Halkbank’ın yurt dışı borçlanmasına dair yapılan ikinci açıklamanın detaylarında ise; ‘ Bankamız yönetim kurulu tarafından önümüzdeki dönem boyunca yaşanan ihraçlar da hariç olmak üzere, an az 1,5 milyar ABD doları yada bu rakamın muadili olan başka para biriminden tutar kadar olacak şekilde yurtdışında, yaklaşık 10 yıl vade süresine kadar farklı vadelerde ve değişen yada sabit faiz tutarı olabilecek şekilde İpotek Teminatlı ve / veya Varlık Teminatlı tahviller olacak şekilde borçlanma araçlarını ihraç etmesi ve edilen bu ihraçlar ile ilgili tüm husus ve detaylar Genel Müdürlüğümüz tarafından yetkili kılınmıştır. ’ şeklinde Halkbank’ın yurt dışına yapacağı toplamda 4 milyarlık borçlanmanın 1,5 milyar dolarlık yurt dışına borçlanması kısmına dair kapsamlı bir açıklama yapılmıştır.Bir önceki yazımız olan İş Bankası Tahvili Halka Arz Ediliyor başlıklı makalemizde halka arz ve İş Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git