Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Krediler 


Malum kredi alırken bankalar vasıtasıyla bireysel, ev ve araç gibi bireysel banka kredilerinde kredi sigorta harcaması diye adlandırdığımız sigortalama yapılır ve bedeli bizden tahsil edilir.
Bunun maksadını kısaca ifade edersek, kredi çeken bireyin ölümü ya da iş göremez hale gelmesi durumunda kredi sigorta firması tarafından toplu ödenir ve vefat eden bireyin mirasçılarına borç intikal etmez
Malullük ya da iş göremezlik halleri sigorta poliçesinde isteğe bağlıdır ve kredi alırken poliçeye eklenmesi lazım bir diğer deyişle bir nevi özel yargı eklenmesi koşulu ile geçerlilik kazanır.
Şimdi, kredi alanın ölümü durumunda kullandığı ev kredisi nasıl olur? Bireysel kredisi olan ve vefat edenin kredisini kim öder ? Ya da vefat edenin araç kredisi nasıl olur? Vb. Sorulara bir göz atalım.
Evvela bireysel kapsamda olan, tüketici kredileri, ev kredileri ve araç kredileri bireysel banka kredileri kategorisinde değerlendirilir ve krediyi alan insana banka vasıtasıyla hayat sigortası ile sigortalanır ve ismine poliçe düzenlenir, bankalar burada kurnazlık yapmaktadır. Bilhassa poliçe düzenlenirken süratli bir biçimde geçiştirilir ve herhangi bir sağlık sorunu mevcut değildir diye poliçe imzalamanız sağlanır.
Kredi alırken sizlere önerimiz eğer mevcut ise bir rahatsızlığınız örnek vermek gerekirse tansiyon, şeker rahatsızlığı, örneğin diyaliz ya da kanser tedavisi alıyorsunuz, bunu bir diğer deyişle rahatsızlığınızı poliçenize ilave ediniz. En çok %40 fazla sigorta harcamanız olur ki buda vereceğiniz bir senelik sigorta harcaması 60 değil de 100 olur en çok.

 

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Krediler 

Normalde hayat sigortası mecburi değildir ve hayat sigortası mevzusu bütünüyle bankaların kurnazlığından kaynaklanır. Tüketici Yasası’nın 5. Maddesine ters olan hayat sigortası mecburiyeti, uygulanan kredi sözleşmesi ile kredi alıcılarına mecburi duruma getirilir. Normalde çok yararlı bir şey olan yaşam sigortası, poliçe hatalı doldurulduğunda hiçbir anlam ifade etmez. Her zaman ifade ettiğimizi tekrarlıyoruz, kredi almadan önce size yapılan sözleşmeyi özen göstererek okuyunuz.

 

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Yaşam sigortaları düzenli koşullar altında geçerlidir. Örnek vermek gerekirse intihar edecek olursanız, kredi borcunuz sigorta vasıtasıyla ödenmeyecektir. Yada bankaya bir rahatsızlığınız olmasına rağmen sigorta poliçesi yaptırırken iletmezseniz, o rahatsızlıktan vefat ettiğinizde sigorta, kredi borcunuzu ödemeyecektir. Bankalar menfaatlerine yaradığı için, poliçe hazırlarken sizlere sağlığınızla ilgili bir şey sormaz, siz bunu takip etmeli ve sigortası kanunlarda ifade edilen biçimde doldurmalısınız.
Ev kredisi alırken evi güvence altına alan banka, esasen borcunu garantiye almıştır fakat birde yaşam sigortası yapıp ekstra kazanç elde etme peşindedir. Banka yaşam sigortasını sizlere ille de yaptırıyorsa, başka yerlerde de yaşam sigortası yapabileceğinizi, o bankaya yaptırmak mecburiyetinde olmadığınızı da öğrenmeniz gerek. Daha cazip ödeme şartları olan yaşam sigortaları da temin edebilirsiniz. Bankalar kredi kullanmak üzere gelen kullanıcılara en fazla miktardan yaşam sigortası yapar bunu ihmal etmeyin.

Kredi Çeken İnsan Ölürse Veya Sakat Kalırsa Borcu Ne Olur? 

Banka sizlere kredi aldırırken yaşam sigortası yaptı ve başınıza bir şey geldi çalışamaz hale geldiniz, banka borcunuz nasıl olacak? Yaşam sigortası öder şeklinde aklınızdan geçiriyorsunuz değil mi? Esasen o denli basit değil. Yaşam sigortası poliçesi düzenlenirken banka sizlere genel sağlık durumunuzu sormak mecburiyetinde. Örnek vermek gerekirse kalp hastası iseniz, bunu poliçede ifade etmeli ve ona istinaden poliçe düzenlenmeli. Bankalar genelde bu şekilde yapmaz, sizlere sormadan sağlıklı olduğunuzu farz ederek yaşam sigortası poliçenizi düzenler. Kalp hastasısınız ve kalp krizinden öldüğünüzü varsayalım, banka ölüm evrakınızı aldıktan sonra araştırma yapar ve kalp hastası olduğunuzu belirlerse, poliçede bu vaziyet ifade edilmediği için kredi borcunuzu ödemez ve borcu varislerinizden tahsil eder. Gördüğünüz gibi işiniz o kadar da basit değil fakat bilinçli hareket eder ve yaşam sigortası poliçenizi, sigorta sözleşmenizi madde madde okursanız bu vb. Durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Yaşam sigortası yaptırmak yararlı bir şey fakat bunu da akıllıca yapmanız icap ediyor.

Hayat sigortası ödeme yapmıyor düşüncesine kapılmamak için;
• Hayat sigortası düzenlerken bütün bilgilerinizi düzgün ve doğru doldurun.
• Hayat sigortasının tamamen içeriğini öğrenin. Yalnızca ölüm halinde mi yoksa iş görememezlik halinde de ödeme yapıyor mu bilgi edinin.
• Hayat sigortası sözleşmesini özen göstererek okuyun!Bir önceki yazımız olan Yurtdışından Türkiye’ye En Uygun Para Transferi başlıklı makalemizde türkiye'ye para gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git