Hesap İşletim Ücreti

Hesap İşletim Ücreti

Bankalardan vadesiz hesap açan müşterilerin yapmış oldukları işlem masrafları için müşterilerin hesaplarından kestiği dönemsel ücrettir. Dönemsel olarak kesilen bu miktar bütün bankalarda aynı değildir bu demektir ki hesap işletim ücreti sabit değildir ve bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kullanılan bankadan hesap işletim ücreti hakkında bilgi alınmalı ve hesap sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Bankaların bu tip bir ücret almalarına neden olarak müşteri için yapmış oldukları işlem, kâğıt ve benzeri masrafları neden olarak göstermektedir. Bankalar bu ücreti genelde 6 aylık veya 1 yıllık süre zarflarında kesmektedirler. Nadiren de olsa bazı bankalar hesap işletim ücretlerini 3 ayda bir almaktadır fakat genel olarak 6 ay veya 1 yılda alınmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Herkesten Alınır Mı?

Bankalar müşterileri için yapmış oldukları masrafları hesap işletim ücreti adı altında müşterilerinden kesmektedirler. Bu durum nadiren de olsa belli nedenlerden dolayı alınmayabilir. Örneğin üniversite öğrencilerinden hesap kesim ücreti alınmamaktadır nedeni ise öğrenci olmasıdır ve kredi oranının ayrıca faiz oranının oldukça düşük olmasıdır. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra maaşlarını banka hesapları aracılığı ile alanlardan da kesilmemektedir bunun nedeni ise hiçbir masrafının olmaması ve müşteri kaybetmemek için. Su, elektrik, doğalgaz ve benzeri faturaları otomatik ödeme talimatı verenlerden de alınmamaktadır ancak bunun için de aylık en az 2 fatura ödeme şartı getirmektedirler. Sigortalı olanlar ve bireysel emeklilik gibi hizmetlerden faydalanıyor olanlardan da hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Hesap işletim ücreti 2015’te ortalama 100TL olarak belirlenmiştir.

Hesap İşletim Ücretini Geri Almak Mümkün Mü?

Hesap işletim ücreti ödememek veya ödediyseniz geri alabilmek hukuki olarak mümkündür. Bunun için önce bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız müşteri temsilcisine durumu izah ettikten sonra işletim ücretini geri istediğinizi verilmediği takdirde bankadan hesabınızı kapatacağınızı söylerseniz müşteri temsilcisi sizinle anlaşma zemini hazırlamaya çalışacaktır. Örneğin 6 ay boyunca düzenli harcama yaparsanız geri öderiz gibi eğer anlaşırsanız problem olmaz ancak anlaşma zemini mümkün değilse banka genel müdürlüğüne yazı yazabilir ve kaymakamlığa şikâyette bulunabilirsiniz.Sayfa başına git