HSBC Yatırım Fonları

Birikimlerini değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri HSBC bankası ile kendilerine uygun yatırım araçlarının yönetimini profesyonel yöneticilere bırakıyor. Yöneticiler tarafından müşterinin birikimleri alınarak Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenen fon alım satım işlemleri gerçekleştiriliyor.

Yatırım Fonları Özellikleri

HSBC bankası üzerinden faydalanılan yatırım fonlarının en önemli özelliği birikimlerin profesyonel yöneticiler tarafından yönetiliyor olmasıdır. Daha sonrasında ise küçük tutardaki birikimlerin yatırım aracı olarak düşük risk oranı ile değerlendirilmesi geliyor.

Yatırımcı risk oranını yatırım şeklini ve sektörünü kendisi belirleyerek yapılan işlemlerin takibini ve yönlendirmesini de yapabiliyor. Yatırım fonu alım satım saatleri sabah 8.45 ile akşam 17.30 olarak belirleniyor. Bu saatlerin dışında yapılacak yatırımlar ertesi gün sabah 8.452’ten sonra değerlendirilmeye başlıyor.

İhbarlı fon satın alınmak istenildiğinde ihbar süresi içerisinde HSBC Portföy Para Piyasası Fonu ile belirtilen para karşılığındaki tutar değerlendirilebiliyor. Üstelik müşteri alım yasa satım üzerine isteklerini mesai saatleri içerisinde herhangi bir HSBC şubesi ile iletebiliyor. Ayrıca HSBC telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’ler üzerinden 7 gün 24 saat yatırım talepleri iletilebilir.

Yatırım Fonu Vergi Uygulamaları

TL üzerinden alınan H. Bonosu D-Tahvili üzerinden elde edilen faiz gelirinden %10 Stopaj alınıyor. Diğer vergi oranları ise şu şekilde;

  • Repo gelirinden %15 stopaj
  • Mevduat faizi gelirinden 6 aya kadar vadeli olanlar ve vadesiz mevduat hesaplarından %15 stopaj
  • 1 yıla kadar olanlarda %12 stopaj
  • 1 yıldan fazla vadelerde %10 stopaj alınıyor.

Gayrimenkul sertifikaları, varant ve sertifikalar ile takasbank para piyasası işlemleri de yatırım fonu işlemleri arasında bulunuyor.

Yatırım Fonu Riskleri

HSBC Bankası üzerinden yapılan yatırım fonu alım satım işlemlerinde önceden talimat verilmesi durumu ile başlayan yatırım sürecinde risk oranı kabul edilmiş oluyor. Yani yapılan yatırım sonucunda paranız değerlenmek yerine kaybedilebiliyor. Ancak büyük oranda risk küçültmesi yapan profesyonel yöneticiler çoğu banka müşterisinin yatırımlarını katlama imkanı sunuyor.

Tüm bunlara rağmen olağandışı bir gelişme olması halinde HSBC yatırım fonu üzerinden değerlendirilen birikimlerin uğrayacağı zarardan banka sorumlu olmuyor. Yapılan zarar belirli oranda banka tarafından karşılanırken bir kısmı da müşteriye yansıtılıyor. Küçük iniş çıkışlar sonucunda birikim hesabında bulunan miktar yükselmiş oluyor.Bir önceki yazımız olan 19 Mayıs Bankalar Açık mı ? başlıklı makalemizde 19 mayıs tatil mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git