İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

Günümüzde bankalar tamamen müşteri odaklı bir şekilde çalışmaktadır ve müşterilerine daha çok yardımcı olabilmek için ellerinden gelen gayreti göstermektedirler. Bu gayretlerden doğan bir seçenek ise ihtiyaç kredisidir. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve yardımcı olabilmek adına bu kredi sistemini geliştirmişlerdir. Bu sayede müşteriler ihtiyaçlarını bankalar sayesinde rahatlıkla gidermektedir ve ihtiyaçları gereğince çekmiş oldukları limitleri bankalara aylık olarak taksitlendirmeyle ödemektedirler. İhtiyaç kredi adından da anlaşılacağı üzere insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için açılmış bir kredidir ve insanlar tarafından yoğun olarak talep olmaktadır. Bu nedenle hem bankalar müşteri çekmekte hem de müşteriler çekmiş oldukları ihtiyaç kredilerini geri öderken taksitler halinde ödedikleri için rahat etmektedirler.

İhtiyaç Kredisi için Gerekli Şartlar

İnsanların reşit sayılabilmeleri ve kendi kararlarını kendileri verebilmeleri için 18 yaşını doldurmak zorundadırlar. Henüz 18 yaşını doldurmamış kişiler bireysel olarak ihtiyaç kredisini çekmeleri imkânsızdır ancak yanlarında birinci dereceden akrabaları ile gelirse yakınları aracılığı ile kredi alması mümkündür. Bankaların size istediğiniz krediyi vermeleri için gerekli olan bir diğer şart ise maaş bordronuzun olması ve vergi levhanızım olmasını şart koşmaktadırlar. Maaş bordrosunun istenmesinin nedeni ise banka gelir durumunuzu gözden geçirir ve size en uygun olan kredi seçeneklerini sunar bu sayede siz bunlarla uğraşmamış olursunuz. Bankaların şartlarından bir diğeri de bankanın size güvenebilmesi ve kolay bir şekilde kredi verebilmesi için daha önce bankayla veya herhangi bir bankayla ilgili bir probleminizin bulunmaması gerekmektedir aksi takdir de banka size güvenemez ve kredi alma şansınız oldukça zorlaşır.

İhtiyaç Kredisi için Gerekli Belgeler

Bankalar için gerekli olan şartları oluşturduysanız ve kredi verme imkanını size sunmuşlarsa prosedür gereği sizden birkaç belge isteyeceklerdir. Bu isteyecekleri belgelerden ilki ise nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisidir. Bunu istemelerinin nedeni ise banka için gerekli olan bütün bilgilerin nüfus cüzdanınızda yazıyor olmasıdır bu sayede banka sizi çok fazla uğraştırmak istemez. Bu sayede hem vakit kaybını önlemiş olursunuz hem de ihtiyaç kredinizi biran önce alıp ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi başlıklı makalemizde Taşıt Kredisi Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git