İleri tarihli ödemeli kredi

Bildiğiniz üzere banka kredilerinin genelinde kredi kullanılmasından hemen sonra yaklaşık bir aylık bir sürenin ardından , daha önceden belirlenmiş tüm ek ödeme meblağları , faiz vb. tutarlar eklenerek belirlenmiş taksitlerden ilk taksidin yatırılması sizden beklenir. İşte ileri tarihli ödemeli kredi dediğimiz bu uygulamada durum biraz farklı olur.Ödemelere hemen değil de bir süre sonra hatta bir yıla varan süreler ile ertelemeli kredi kullanmak isteyenlerin tercih ettiği kredi türlerinden biridir.

Bankadan veya farklı sektör ve alanlarda hizmet veren kurum-dernek -birlik meslek odası gibi kredi veren kurumlar da sürekli olmasa da zaman zaman kredi kullanım miktarı ve oranını artırarak kendilerince ileri tarihe dayalı gelir getirmek amacıyla elbette hesaplarını da gelecek belli dönemlerde alacakları faiz ve benzeri gelirlerini de hesaplayarak kredi kullanımının hemen akabinde değil ,kendi belirledikleri bir süre sonra kredi geri ödemelerinin başlamasına “ileri tarihli ödemeli kredi” ya da “ertelemeli kredi” de diyoruz.

İleri tarihli kredi ödeme tarihi de kredi kullandığımız kuruma ya da bankaya göre değişiyor. Bazı bankalar 1 ay,3 ay ertelemeli kredi kullandırırken nadir de olsa 6 ay ertelemeli kredi kullandıran kurumlar ve bankalar da mevcut. Özellikle banka dışında ertelemeli kredi uygulaması daha çok karşılaştığımız bir husus. Şöyle ki özellikle otomobil firmaları yıl sonlarına yaklaşıldığında şimdi al seneye öde kredisi şeklinde tanıtımını reklamını ve lansmanını yaparak kredi kullanmak isteyenlerin dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Yıl sonlarına yaklaşılmamış ise de ertelemeli kredi , ileri tarihli ödemeli kredi gibi isimlerle ya da ” şimdi al , ödemeye 3 ay sonra başla” gibi sloganlarla kampanya yapabiliyorlar.

Özellikle sıfır kilometre otomobil alacakların imdadına koşan bu kredi modelinde dediğimiz gibi yıl sonunda kampanyalara başlanıp şimdi al ,ödemeye seneye başla denilerek hem elde kalan ve doldurulması gereken kotaların doldurulması sağlanıyor , hem de yıl sonu indirim kampanyaları sayesinde uygun fiyatlarla birçok kişinin sıfır kilometre araç sahibi olması hedefleniyor. Konut kredisi kampanyalarında da çokca kullanılan sonra ödemeli kredi şimdiye dek pek çok kez bankalar ve kredi veren diğer banka dışı kurumlar tarafından kullanlmıştır.

Seneye öde kredisi ile şimdiye kadar birçok kişi en azından araç sahibi olmuş , konut edinmiş ya da öncede bahsettiğimiz şekilde belli bir miktara kadar (bu tür krediler pek yüksek miktarlarda olmayabiliyor)ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları ,geri ödeme planı esnek olduğu için de genellikle ödeme sorunu yaşamadıkları bir kredi türü olarak öne çıkmaktadır.Bir önceki yazımız olan 2017 Yeni Yıl Kredileri başlıklı makalemizde kredi 2017, yılbaşı kredileri 2017 ve Yılbaşı kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git