İLKSAN İkraz Kredisi Nedir?

Son dönemlerde artan acil nakit ihtiyaçları farklı finansal destek birimi olan İLKSAN Kredi seçeneğini İlkokul öğretmeleri temeli ile ortaya çıkarmıştı. İLKSAN ikraz kredisi nedir? Açılımı İlk Okul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımcı Sandığı olan kredi yasalar dâhilinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Bir yardımlaşma sandığı olan İLKSAN yardımlaşma sandığı gelirleri öğretmenlerin maaşlarından yapılan kesintilerden oluşmaktadır.

Bu sandık bütçesi el verdiği ölçüde üyelerine kredi vermektedir. İLKSAN ikraz kredisi nedir? Kredi şartları Milli Eğitim bakanlığı tarafından 2007 yılında çıkarılan İlk Okul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı ikraz yönetmeliği ile belirlenmiştir. Yönetmelik koşulları şu şekildedir:

  • Kredi talep edecek üye hala sandığa üye olmalıdır ve en az bir yıldır aidat ödüyor olmalıdır.
  • Sandıktan daha önce kredi almış olan ancak geri ödememiş ve haklarında icra takibi yapılan üyelerin yeniden kredi talep edebilmesi için ilk borcun tamamen ödenmiş olması ve bu tarihten itibaren iki yıl geçmiş olması gerekmektedir.
  • Kredi talep eden üyenin maaşından haciz kesintisi veya temlik olmaması gerekmektedir.
  • Kredi talep eden üye müşterek ve müteselsil borçlu olarak hakkında icra takibi yapılıyorsa kredi tamamen ödenmeden yeni bir kredi talep edemez.
  • Kredi talep eden kişi başka bir sandık üyesini veya bir devlet memurunu vekil olarak göstermelidir.

Bu kredi üyelere farklı vade olanakları ile sunulmaktadır. 12 ay, 24 ay, 36 ay veya 48 ay vade seçenekleri üyelere sunulmaktadır.

Evlilik kredilerinde 12 ay süre verilir. Hastalık ve tedavi kredilerinde ise 12 ile 24 ay süresince vade imkanı verilmektedir. Uygulanacak faiz oranları belirlenirken bankaların aynı vade oranlarına vermiş oldukları faiz tutarlarının ortalaması alınarak faiz uygulanır. Kredi verilen üyelerden faiz dışında kredi hayat sigorta primi, damga vergisi ve aracı kurum havale ücretleri de talep edilmektedir. Hastalık ve tedavi kredilerinde üyelerden hayat sigorta primi istenmez.

Evlilik kredilerinde yönetim kurulu tarafından belirlenen farklı masraflarda kredi talep eden üyelerden istenebilir. Krediler aidatlarla hesaplanmaktadır.

 

 

İlksan ikraz Yapılandırma yapılabilir mi? konulu yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca:

 

ilksan ikraz kredisine başvurmak istiyorsanız ilksan ikraz kredisine başvurmak makelemizi okuyarak nasıl ilksan ikraz kredisine nasıl başvurulacağını öğrenebilir ilksan ikraz kredisi başvuru formu Adresindende ilksan ikraz kredisi başvuru formunu indirebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Ev hanımlarına kredi veren bankalar ve Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git