İMKB Nedir?

İMKB, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak bilinmektedir. 1985 yılından beri hizmet vermeye devam eden İMKB, 2013 yılında isim değiştirmiş ve artık Borsa İstanbul olarak yani BİST olarak hizmetlerini vermeye devam etmektedir. Sermaye piyasasında faaliyet veren Türk ve yabancı bankalarla ile birlikte aracı kurumlara da saklama ve takas imkânlarını sunmaktadır. Hizmetlerini ise “ Yatırıma Değer!” sloganı ile vermeye devam etmekte olup bu sloganını da resmileştirmiştir.

İMKB yani yeni adı ile BİST, kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konu olmaktadır. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kişi için İMKB nedir? Sorusu, büyük bir sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Genel kurulda bulunan 5 üyeden oluşan bir yönetim kurulu aracılığı ile hizmet vermeye devam eden Borsa İstanbul, hizmetlerini İMKB gibi sürdürmektedir. Bu nedenle de ilk genel kurulda İMKB üyeleri de BİST genel kurulunda yer almayı başarmıştır. Yatırım ve kalkınma bankalarının da yer aldığı ve aynı zamanda Türk ve yabancı bankaların hisse senetlerinin dört farklı pazar aracılığı ile halka arza edilmesine devam edilmektedir. Böylelikle kişiler de bu pazarlarda yer alan malların en düşük fiyatları ile satın alabilmekte ve belirtilen fiyatların yükselmesi halinde yeniden satışa sunarak kazançlı pozisyonuna gelebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin borsa ile ilgilenmeleri halinde, fiyat değişikliğini yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bütün bunlar ise kişilerin İMKB gibi değerlerin anlamlarını merak etmelerini de ortaya çıkarmaktadır. İMKB nedir? Sorusuna yönelik olarak ise İMKB borsanın bel kemiği denilebilmektedir.

İMKB, borsada yer alan pazarların gün içerisindeki çalışma saatlerini de belirlemektedir. Aynı zamanda gün içerisinde meydana gelen alım ve satımların yanı sıra yapılan toplam işlemleri de çalışma saatleri bitmeden bildirme gibi görevlere de sahiptir. Her geçen gün daha da büyük bir öneme sahip olmaya başlayan İMKB, kişilerin yüksek kazançlar sağlayabilmesi için oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Hiçbir hatanın yer almadığı bu çalışma prensipleri de kişiler tarafından yakın bir şekilde takip edilmeli ve böylelikle de işlemler yapılmalıdır.Etiketler:

Sayfa başına git