İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Değiştirme

Günümüzde internet artık birçok amaç için yaygın olarak kullanılıyor. İnternetin sürekli olarak kullanıldığı durumlardan bir tanesi de internet bankacılığıyla ilgilidir. Güvenli kullanım ve  internet bankacılığı güvenliği için telefon numarası da sisteme kaydediliyor. Banka müşterilerinin çok büyük bir kısmı işlemlerini banka şubelerine gitmek yerine, ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden daha rahat ve kolay bir şekilde yapabiliyorlar. Yani kullanıcının cep telefonu ve internet bankacılığı birbirine bir anlamda bağlanıyor. Bu durum özellikle orta yaştaki kullanıcıların işlerini önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Çünkü evde ya da işyerinden hiç çıkmadan birçok bankacılık işlemi bankaların internet siteleri üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Telefon numaram değişti internet bankacılığı ne olacak?

İnternet bankacılığına giriş yapmak için ilgili banka sitesine girmek ve müşteri numarası ya da kimlik numarası ile işleme devam etmek gerekir. Bu aşamada müşterilerin sisteme kayıtlı olan cep telefonları da kullanılır. Çünkü sistem gereken bilgileri aldıktan sonra güvenlik için müşterilerinin cep telefonlarına bir güvenlik kodu gönderir. Bu kodun da girilmesinin ardından başarılı bir şekilde internet bankacılığına giriş yapılabilir. İnternet bankacılığı telefon numarası değiştirme istendiğinde müşteriler direkt olarak internet bankacılığına giriş yapamazlar.

 Çünkü sistemde kayıtlı olan numara ile kullanılan yeni numara aynı olmadığı için sistem kullanıcısının eski telefon numarasına mesaj gönderir. Bu durumda sistemin kullanıcıdan girmesi istenilen kod alınamadığı için sisteme de giriş yapılmaz. Kullandıkları telefon numarasını değiştiren banka müşterileri ilk olarak bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelidir. İnternet bankacılığı telefon numarası değiştirme işlemi için Müşteri temsilcisi çalışanlara yeni bir numara kullanmaya başladıkları ve bu numaranın sisteme girilmesi gerektiği söylenir. Bu talepten sonra banka yetkilileri sisteme kişilerin yeni numarasını kaydeder ve bundan sonra internet bankacılığına giriş yaparken istenen kod müşterilerin yeni numarasına gelir ve başarılı bir şekilde internet bankacılığına giriş yapılabilir. Bu nedenle sizlerde numaranızı ya da sim kartını değiştirmek durumda kalırsanız, mağduriyet yaşamamak için en kısa sürede bankanızla iletişime geçiniz. Bazı bankalar cep telefonu değişikliği için şubelere başvuru yapmanız gerektiğini bildirse de siz gerekli yerlere e posta aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken yeni telefon numaranızı belirttiğiniz ve İnternet bankacılığı ve iletişim telefonu numarası olarak kayıt edilmesini istediğinizi belirten bir dilekçe yazıp imzalamanız gerekmektedir.

 Bir önceki yazımız olan Taksitli Nakit Avans Nedir ? başlıklı makalemizde nakit avans, Nakit Avans Faiz Oranları ve taksitli nakit avans hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git