İpotekli Kredi Nedir

İpotekli Kredi Nedir

Kredi bankaların değişik miktarlarda ihtiyaç sahibi kişilere belirli faiz oranları karşılığında sunduğu ve taksitler halinde geri aldığı paradır. Bankalar kişilere birçok farklı başlık altında kredi sunmaktadır. Örneğin ihtiyaç kredisi ipotekli kredi ya da evlilik kredisi bunlardan bazılarıdır. İpotekli kredi ise kişilerin sahip olduğu gayrimenkulleri teminat olarak gösterip bankalardan bu malları karşılığında yüksek miktarlarda kredi çekmesidir. Bankalara kişiler sahip oldukları bir gayrimenkulü gösterip ipotek ettirir. Bankalarda uzman incelemesi ile o gayrimenkulün değerini belirler. Ardından ise bankalar kişilere bu gayrimenkulün değişen oranlarda, mesela gayrimenkulün tespit edilen değerinin yüzde yetmişi ya da yetmiş beşi gibi, krediler verir. Krediyi alan kişilerde bankalarla anlaştıkları vade süresince krediyi bankaya taksitler halinde geri öder.

İpotekli Kredi Şartları Nelerdir

İpotekli kredi için bazı şartlar vardır. İpotekli kredi şartlarından birisi gayrimenkulün kişinin kendine ait olması gerekir. Ancak bu durumda kişi adına ipotekli kredi çekebilir. Örneğin çocuğu adına ya da eşi adına olan gayrimenkuller için kişi asla ipotekli kredi çekemez. Bu yüzden eğer ipotekli kredi çekecekseniz gayrimenkulün sizin üstünüze olmasına dikkat etmeniz gerekir. İpotekli krediler genellikle yüksek meblağlı krediler için kullanılır. Mesela istenilen miktarda ihtiyaç kredisi bireye verilmiyorsa kişi ipotekli kredi çekebilir. Bu gibi durumlarda bankalara başvurarak gayrimenkulünüzü ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar ipotekli kredilerde de kefil şartı aramaktadır. Bu gibi durumlara dikkat ederek ipotekli kredi çekebilirsiniz.

İpotekli Kredi Geri Ödemesi

İpotekli kredilerde geri ödemenin düzenli bir şekilde olması çok önemlidir. Bankaya anlaştığınız vade üzerinden düzenli bir şekilde ödeme yaparsanız bir sorun yaşama ihtimaliniz çok azdır. Ancak ödemelerinizi bankaya gerektiği şekilde yapmazsanız bankalar sizin gayrimenkulünüzü satışa çıkarıp satabilir. Zaten ipotekli gayrimenkul bankanın gibidir. Siz o gayrimenkulü ancak kredi borcu bitince üzerinize alabilirsiniz. Ayrıca ipotekli gayrimenkul eğer kredi tutarını karşılamıyorsa banka gayrimenkulü sattıktan sonra sizden kalan borcu ödemenizi isteyecektir. Ayrıca bu borcu ödemeniz için size haciz koyabilir. Ayrıca bankalar bu işlemleri kredi çekenlere uyguladığı gibi kefiller için de yapabilir.Bir önceki yazımız olan Eğitim Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sayfa başına git