İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırma

İş bankası’ndan bireysel olarak kredi kullanımı İş bankası kredi borcu yapılandırma başlığı altında yeniden taksitlendirme işlemini gerçekleştirebilirler.

Banka tarafından kredi kullananlara sunulan bu hizmet, ödeme güçlüğü çekenlere ya da yeni vade açmak isteyenlere veya değişken faiz oranlarından yararlanmak isteyenlere sunulmaktadır. Temel amaç, kredi kullanan müşterilerin ekonomik açıdan rahatlatılması ve ödemelerin düzene sokulmasıdır.

Bu yazımızın yazılmasının ardından, 21 Eylül sonrası bildiğiniz gibi yeni yapılandırma yasası uygulanmaya başladı. Bu yasa  sayesinde kredi borçlarının 48 ay hatta 72 ay’a kadar vade ile yapılandırlmasına imkan sağlayan düzenlemeler ile ilgili hem güncel yapılandırma kredisi faiz oranları hem de yapılandırma kredisi veren bankalar ile ilgili güncel bilgiler derlendikçe sitemizde paylaşılmaya devam edilecektir.

İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemini gerçekleştirebilmek için ilgili İş bankasının müşteri hizmetleri numarasını aramak ya da müşterisi olunan şubeye veya her hangi bir İş bankası şubesine gitmek gerekmektedir. Şubelere gidilmesi halinde, müşteri temsilcileri ile görüşülmeli ve İş bankası kredi borcu yapılandırma işlemi için müracaat edilmelidir.

Eğer bankadan bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da bunlara benzer başlıklarda bir kredi çeşidi kullanılmış ise, borç yapılandırma işlemlerinden faydalanmak mümkündür. Sayılan kredi çeşitlerinin haricinde, İş bankası kredi kartına sahip olan ve kart borcunu ödemekte sorun yaşayan üyelerde bu hizmetten yararlanabilirler.

Yapılması gereken ödenmeyen borcun yeniden kredi şekline dönüştürülmesi ve yeni bir ödeme planının oluşturulması işlemlerinden meydana gelmektedir. Örnek verilecek olunur ise, kullanılan bir tüketici kredisine ait ödemeler 1-2 ay gibi gecikmeye maruz kalmış ise ve ödenecek maddi güç bulunmuyor ise, bankaya müracaat edilmelidir. Banka ile yapılacak görüşmede borcu yeniden yapılandırma yönünde bir talebin olduğu bildirilmelidir. İlgili şube bu talebi değerlendirmeye alacak, kalan borç üzerinden yeni bir ödeme planı hazırlayacak ve yasal süreler esas alınmak şartı ile sizin talep ettiğiniz vade üzerinden taksitlendirme işlemini gerçekleştirecektir.

Uygulanan yöntem, sadece ödeme güçlüğü çekilmesi durumunda geçerli olmayıp, faiz oranlarında meydana gelen değişikliklerde de gündeme gelmektedir. Aynı müracaat şekilleri uygulanmakta ve yeni vadeler ile yeni ödeme planı oluşturulmaktadır.İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırmanın Faydaları ise Bankadan kullanılan kredilerin veya alınan kredi kartlarının İş bankası kredi borcu yapılandırma başlığı altında, yeni bir düzene oturtturulması, olumsuz sicil işleminin meydana gelmemesi, ödenmeyen borçların faiz yükünün artmaması ve yasal sorunlar ile uğraşılmaması anlamına gelmektedir.

Güncel durumda ise yapılandırma kredileri ile ilgili olarak maalesef yeni uygulamalarında yapılandırma kredisi faiz oranları bankaların insiyatifine bırakıldığından henüz sizinle İş Bankası  yapılandırma kredisi faiz oranları’nı net olarak paylaşamıyoruz. Bankalar tarafından herhangi bir güncelleme yapılırsa  elbette sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Bir önceki yazımız olan Sermaye Artırımı Nedir? başlıklı makalemizde sermaye, sermaye artırımı ve Sermaye Artırımı Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git