İşi Olmayana Kredi

İŞSİZ BİRİ KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Elbette çekebilir. Ama şartlar banka için uyuyorsa. Bankalar kredi çekerken istediği evrakların en başında maaş bordrosu yer alır. Çünkü banka sizin bordroda görünen maaşınıza göre krediyi onaylar ya da reddeder. Aslında bu büyük bir yanılgıdan başka bir şey değildir. Maaşınız yüksek, krediyi çektiniz, aradan birkaç gün ya da ay sonra işten ayrıldınız ya da çıkarıldınız. Bunun bir garantisi var mı? Yani kredi çekerken kişinin işine bakmak çokta doğru değil. Ama sonuçta bir o da bir teminat.

Bir insanın işi olmayabilir. Ama eşi çalışıyordur, çocukları çalışıyordur bunları göstererek, belgeleyerek de kredi alınabilir. Ya da işi yoktur ama mal varlığı çoktur. Gayrimenkullerinizi ipotek altına vererek de kredi çekebilirsiniz.

İşiniz de yok, yan geliriniz de yok, gayrimenkulünüz de yok ama kredi çekmek istiyorsunuz.İşsizlere kredi veren bankalar hangileri bilmiyorsunuz. Yüzde bir ihtimaliniz olsa bile kredi çekme olasılığınız var. Bankaların kredi başvurularında ilk yaptıkları krediye başvuran kişinin kredi notunun yüksek olup olmadığıdır. İşiniz olmasa dahi kredi notunuz yüksek ise kredi alma olasılığınız da o derece yüksektir.

Peki, kredi notunuzu nasıl yükselteceksiniz? Kredi notu sizin ekonomide finans durumunuzu gösteren bir karne gibidir. Eğer iyi çalışırsanız, iyi not alırsınız, çalışmaz tembellik yaparsanız düşük not alırsınız. Yani bankalarla çalışırken, daha önce kredi çektiyseniz, kredi kartı kullandıysanız ya da kullanıyorsanız, buralara yaptığınız ödemeleri geciktirmeden, hukuki yollara düşmeden, zamanında gerçekleştirip ödüyorsanız kredi notunuz yükseliyor. Ama ödemelerde aksaklık yaşayıp, gecikmeler yaşanıyorsa ve hukuki yola yani avukata düştüyseniz kredi notunuz dibe vuruyor ve uzun süre kredi çekemiyor hatta kredi kartı bile alamıyorsunuz. Bu kötü sicil çoğunlukla 5 yıla kadar uzayabiliyor. Bizim tavsiyemiz ne olursa olsun ödemelerinizi zamanında yapın, geciktirmeyin, bankalarla hukuki yollara girmeyin. Hem o anda , hem de gelecekte daha çok sıkıntı çekersiniz.

İşin özü, güzel bir işiniz de olsa, işsiz de olsanız iyi bir sicilinizin olması gerekiyor. Bu olduktan sonra işsiz bir kişinin kredi çekmemesi için bir neden yok.Bir önceki yazımız olan Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git