Kaç Çeşit Banka Kredisi Vardır?

Kaç Çeşit Banka Kredisi Vardır?

Günümüz koşullarında her çeşit nakit ihtiyacı için başvurulan ilk yer bankalar oluyor. Eğitimden konutta, araçtan iş kurmaya kadar çok kapsamlı bir yelpazede kredi imkânlar mevcuttur. Biz de bu makalede kredi türlerini ele alarak kaç çeşit banka kredisi vardır sorusunu açıklamayı amaçladık. Bankaların en büyük kazançlarından biri de kredi hizmetleridir. İhtiyacı olan kişilerin yardımına sunulan bu krediler bir hayli çeşitli paketlerden meydana gelmektedir. Bankaların insanların hizmetine sunduğu kredi çeşitleri taşıt, tüketici ve konut kredisinden oluşmaktadır. Bu kredi çeşitlerine biraz göz attığımızda veriliş gayelerine, teminata, süresine, kullanım alanına, kredi müşterisinin niteliğine, niteliğine ve kurumsallığına göre kredi türleri olduğunu gözlemleyebiliriz.

Banka kredi çeşitleri nelerdir ?

-Veriliş Gayelerine Göre Krediler: Veriliş amaçlarına göre 3 çeşit kredi vardır. Bunlar:

 1. a) Yatırım,
 2. b) Üretim,
 3. c) İşletme kredisi olarak gruplandırılabilir.

-Teminata Amaçlı Krediler: Teminat amaçlı 2 çeşit kredi vardır. Bunlar:

 1. a) Açık kredi
 2. b) Teminatlı kredi olarak sınıflandırılabilir.

-Süresine Göre Krediler:

Süresine göre krediler şunlardır:

 1. a) Vadeli
 2. b) Vadesiz
 3. c) Orta vadeli
 4. d) Uzun vadeli krediler.

-Kullanılan Alana Göre Krediler:

Kullanım alanına göre kredi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

a)Tarım,

 1. b) Konut,
 2. c) İş yeri
 3. d) İhracat kredisi olarak sınıflandırılabilir.

-Kredi Alıcısının Niteliğine Göre Krediler:

Kredi alıcısının niteliğine göre krediler aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır.

a)Kamu kredileri ve

b)özel krediler

-Nitelik olarak Krediler:

Niteliğine göre krediler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir.

a)Maddi olmayan krediler,

b)Nakdi krediler

c)mal kredileri

Bankacılık hizmetinde var olan rekabet ve alıcıların ihtiyaçları, banka kredilerinin çeşitli olmasına sebep olmaktadır. Yurdumuzda en çok çekilen banka kredilerini aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz.

-Tüketici(İhtiyaç) Kredisi: Tüketici kredisi diğer bir ismiyle ihtiyaç kredisi olarak da bilinmektedir. Akla gelebilecek her türlü para ihtiyacında (eğitim, seyahat, düğün vb.) çekilen kapsamlı bir kredi türüdür. Süresi en çok 36 aya kadar olan kredi çeşididir.

-Araç Kredisi: İster 0 km araç ister ikinci el araç almak isteyenler tarafından çekilen kredi türüdür. Araç kredisinde vadesi en çok 48 aya kadar yapılmaktadır.

-Konut Kredisi: Son zamanlarda en fazla çekilen banka kredisi türlerinden birisi de konut kredisini ev sahibi olmak isteyenler çekebilmektedir. Genellikle en çok on yıla kadar vadelerle çekilen konut kredilerinde bir takım özel koşullarda kredi vadesi yükseltilebilmektedir.

Banka kredilerinin çeşitleri hangileri olduğu aşağı yukarı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak diğerlerine göre daha az çekilen kredi türleri’ nin hangileri olduğuna ait bilgi sahibi olan çok fazla kişi bulunmamaktadır.Bir önceki yazımız olan Engellilere Kredi Veriliyor mu? başlıklı makalemizde engelli kredisi ve Hangi bankalar engelli kredisi veriyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git