Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar

Son dönemlerde devlet tarafından girişimler adına teşviklerin desteklenmesi bankalarında bu türden girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik kredi imkânlarını sunmalarını sağlamıştır. Bu kredilerden en önemlisi ise kadın girişimcilere verilen kredilerdir.

Kredi kullanımlarını arttırmak adına gerçekleştirilen bir hamle olan bu kredi türü ev kadınlarına sağlanan krediler gibi yeni iş kollarına atılmak isteyen kadılar tarafından oldukça fazla talep edilmeye başlanmıştır. Bu yüzden bankalar son yıllarda özellikle bireysel müşteri potansiyellerini genişletmek adına çalışmayan ev hanımlarına kredi paketi imkânlarını sunmaktadırlar.

Ve potansiyel müşteri olarak görülen ev hanımları için kredi seçenekleri ve ev hanımlarına kredi veren bankaların sayıları rekabet nedeni ile artış göstermiştir.

Bankalar düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile ev hanımlarına kefilsiz ve gelir belgesiz kredi ürünlerinden bazılarını kullandırmaktadırlar. Bu sayede yeni girişimlerde bulunacak olan kadınlara finansal destek sağlanmaktadır. Bu durum devlet tarafından da desteklenen bir durumdur. Kadın girişimcilere kredi veren bankaların sayılarının artmasında bu konuda devlet tarafından da bankalara destek verilmesi etkili olmuştur. Devlet eliyle desteklenen krediler ev hanımlarının çalışması ve farklı girişimlerde bulunmaları sayesinde ekonomiye destek sağlayıcı etkilerin oluşması amacını taşımaktadır. Bankalarda bu amaca uygun olarak çalışmayan ev hanımlarına bazı bireysel ihtiyaç kredisi seçeneklerini kullandırtmaktadırlar.

Ev hanımlarına kredi imkânı sağlayan bankalar genel olarak ev hanımlarının çalışan eşlerinin maaş bordrolarını kredi başvurularında talep etmektedirler. Çalışmayan ev hanımları eşlerinin maaş durumlarına göre 24 aya kadar vade imkânı ile sunulan ihtiyaç kredilerden herhangi birini istedikleri miktarlarda kullanabilme imkânına sahip olabilmektedirler.

Ayrıca çalışmayan ev hanımları eşlerinin maaş bordrolarına gerek olmadan da üzerilerine kayıtlı olan herhangi bir taşınmazın tapusunu bankalara bildirerek bireysel ihtiyaç kredi ürünlerinden yararlanabilmektedirler. Kadın girişimcilere kredi veren bankalar; Deniz Bank, ING Bank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi özel girişim bankaları sayılabilmektedir. Artan kredi olanakları arasında yer alan ev hanımları için sunulan kredi imkânları uygun kredi olanakları ile sunulmaktadır. Bu nedenle bu kredilerin kullanım oranları son dönemlerde oldukça artmıştır.Bir önceki yazımız olan ILKSAN Ikraz Kredisine Başvurmak başlıklı makalemizde ilksan ikraz kredisi başvuru ve ilksan kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git