Kar Payı Nedir?

Kar Payı Nedir?

Bankacılık sektörüne katılım bankası olarak katılan bankaların en temel özellikleri arasında faiz yerine kar payı vermeleri yer alır. Kar payı katılım hesabından elde edilir. Eğer sizler de kar payı almak ve paranızı dine ters düşmeyecek şekilde değerlendirmek istiyorsanız katılım hesabı açabilirsiniz. Katılım hesabı sayesinde paranız değerlenir ve daha fazla miktarda para çekebilirsiniz. Katılım bankalarında faiz olmaması dine bağlı kişilerin bu bankaları tercih etmelerini sağlamıştır. Eğer sizler de faiz olmayan bankalardan kar payı almak isterseniz katılım bankalarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede faize bulaşmadan da paranızı değerlendirebilirsiniz.

Katılım Bankaları

Katılım bankaları faiz olmayan ve bankanın değerine göre işlem yapan bankalardır. Bu nedenle birçok dine bağlı kimse katılım bankalarından işlem yapmaktadırlar. Sizler de bu görüş çerçevesinde hareket ediyorsanız hemen bir katılım bankasının müşterisi olabilirsiniz. Bu sayede paranızı değerlendirebilir ve çoğaltabilirsiniz. Katılım bankaları aracılığıyla paranızı değerlendirmek için öncelikle katılım hesabı açmanız gerekir. Katılım hesabı bankanın değerine göre paranızı da değerlendirecek olan hesaptır. Örnek verilecek olursa bir katılım bankasına bin lira yatırırsanız ve bu banka da bir sene içerisinde yüzde on gibi bir oranda büyürse sizlerin parası da bu oranda büyür. Dolayısıyla katılım bankaları net bir oranla, yani faizle değil, bankanın durumunu baz olarak sizlere kar payı verir. Bu anlamda diğer bankalara göre de daha avantajlı oldukları söylenebilir.

Katılım Helal mi?

Birçok kişinin sorduğu sorular arasında katılımın helal mi yoksa haram mı olduğu yer alır. Katılım hesabı üzerinden kar payı elde etmek din için uygundur. Bu sayede ülkemizde aktif olarak hizmet veren bankalardan biri ile çalışmanızda da sorun yoktur. Dilerseniz bir katılım bankasından hesap açabilir ve açtığınız bu hesap doğrultusunda da kar payı elde edebilirsiniz. Kar payı sayesinde paranız durduğu yerde değer kaybetmez ve sürekli olarak değerlenir. Sizler de paranızı çoğaltmış olursunuz. Katılım hesabı açmak için Kuveyttürk bankasını tercih edebilirsiniz. Kuveyttürk bankası katılım bankaları arasında en çok değerlenen banka olduğundan daha fazla kar payı verecektir.Bir önceki yazımız olan Kredi Kartları Hangi Ürünlerin Taksitinde Geçerlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sayfa başına git