Katılım Bankacılığı Nedir, Ne İşe Yarar?

Gelişen bankacılık sektörü Türkiye’de son zamanlarda oldukça önemli gelişmeler kat etmiştir.  Ve bu anlamada gelişme gösteren bir alanda bankacılık sisteminde faizsiz kazanç sağlama düşüncesinde olan finans kuruluşlarının var olmalarına neden olmuş ve bu türden bankalar katılım bankaları olarak isimlendirilmiştir. Katılım bankacılığı nedir, ne işe yarar? Katılım bankaları müşterilerine fon toplayıp şirketlere kredi olanakları sunmaktadır. Bu krediler sonrasında elde edilen karları fonları oranında müşterilerine paylaştırmaktadır.

Ülkemizde katılım bankası olarak bilinen bankalar; Kuveyt Türk Bankası, Albaraka Türk Bankası, Türkiye Finans Bank şeklinde ifade edilebilir. Katılım bankacılığı bütün para hareketlerinin bir mal veya hizmete karşılık olduğu gelirin ise katılım sahipleriyle kar-zarar ortaklığı çerçevesinde paylaşılması esasını taşıyan bir yapıdadır. Katılım bankacılığı nedir, ne işe yarar?  Katılım bankaları sadece para hareketlerinden kazanmaz, parayı bir iktisadi faaliyette değerlendirerek de ticari kazanç elde etmeyi amaçlar. Ticari faaliyetlerde elde edilen karın %80’i fon sahiplerine katılım oranlarına göre eşit dağıtılır ve %20’si de kurum payı olarak ayrılmaktadır. Katılım bankaları yenilik anlamında klasik bankalara yönelmekten çekinen fonları ekonomiye kazandırmak ve tasarruf sahiplerinin de fonlarını güvenle saklayıp değerlendirmelerine yardımcı olmak amacı ile kurulmuşlardır. Orta ve uzun vadede yatırımların finanse edilmesinde ve kalkınmayı sağlamada etkilidirler. Katılım bankaları faiz uygulamasını devre dışı bırakmaktadırlar. Katılım bankacılığında kar ve zarara eşit katılım söz konusudur.

Bu nedenle katılım bankacılıklarında karın yanında zararda söz konusu olabilmektedir. Ancak bankaların akıllıca hamleleri sayesinde edilen zararlar sağlanan karlar ile karşılanabilmektedir. Genellikle bu tür katılım bankacılığı işlemlerini tercih eden kişiler liberal ve muhafazakâr kesimden kişilerdir. Genel olarak faizden kaçınan kişiler katılın bankacılığı ile elde edilen fon kaynaklı kazançlar ile para kazanma amacındadırlar. Katılım bankacılığı kuruluşları aracılığı ile faizsiz kazanç adı altında kişilere sunduğu bu uygulamalar ile muhafazakâr liberal kesimden müşterilerinin başvurduğu banka seçenekleri arasında yerini almaktadırlar. Faizli kazançtan kaçınan bireyler katılım bankacılığı kuruluşlarının sağladığı fona göre gelir dağılımı aracılığıyla kazanç sağlamaktadırlar. Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Vadeli Hesabı başlıklı makalemizde Vadeli Hesabı ve ziraat bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git