Katılım Bankacılığı Nedir ?

           Katılım bankacılığı ,parayı alıp satmak yerine, parayı kar amaçlı çalışan ticari şirketlere fon olarak kullandırarak, oluşan ticari kârdan payının alındığı, elde ettiği karı kendisine mevduat yatırmış olan hak sahiplerine yatırdıkları mevduat oranında dağıtıldığı bankacılık sistemidir.

Faiz işlemleri İslam dini tarafından kabul edilmediği için dini hassasiyetleri olan vatandaşların bankacılık ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem arayışı içine girilmiş nihayetinde meydana gelmiş kar amaçlı bir finans kuruluşu türüdür.

            Katılım bankacılığı nedir? Sorusunun ilk akla gelen cevabı faizli hiçbir işlem yapmadan gerçekleştirilen bankacılık faaliyeti olmalıdır. Çıkış noktası ve esas temeli bunun üzerine kuruludur. Bir araba almak istediğinizde size banka belli miktar bir kredi verir ve geri ödemesinde verdiğinden daha fazla miktarda parayı ödemenizi ister. Katılım bankası sizin istediğiniz arabayı sizin için alır daha sonra mevcut aracı size taksitle satar. Bu işlem sonucunda size vadeli satıştan kaynaklanan farkı uygular, bu işlem katılım bankasının kar ettiği bir faaliyet meydana getirmiş olur. Mevcut bankacılık yasaları gereği bu işlemin bir kısmını banka sözlü olarak gerçekleştirir. Yani görünüşte katılım bankası ile diğer bankalardan yapacağınız işlemlerde fark görünmez.

            Genel olarak Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı ülkelerde yaygın faaliyet gösteren katılım bankaları, küreselleşen dünya ekonomisi ile rekabet edebileceği görece Müslüman nüfusun az yaşadığı ülkelerde de faaliyet göstermeye başlamıştır. Katılım bankacılığı nedir sorusunun cevabını açıkladığımıza göre ne gibi işlemler yapabileceğimiz konusuna da biraz değinmemiz gerekir. Aslında yapamayacağımız hiçbir günlük bankacılık işlemi yoktur. Havale, EFT, para çekme ve yatırma, fatura ödeme, altın veya dolar alıp-satma vb. bir dolu bankacılık işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Ülkemizde devlet bankaları diye bilinen bankalarda bu alanda mevcut olan mevduatı kendisine çekebilmek ve alternatif oluşturmak adına katılım bankası açmaktadır.Bir önceki yazımız olan HalkBank Mobil Şube Kullanımı başlıklı makalemizde mobil bankacılık ve mobil şube hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git