Katılım bankasının farkı nedir ?

Katılım Ve Faizli Banka Arasındaki Fark Nedir? 


Son zamanlarda gün geçtikçe artan katılım bankacılığı en önemli bankamız olan ziraat Bankası’nın da bu sektörde iş yapmaya başlamasıyla artık tüm kişiler tarafından malum bir bankacılık hareketi haline gelmiştir. Öyleyse Katılım bankasının farkı nedir ? ,Katılım bankası farklı mı?  Katılım bankacılığı yardımıyla paranızı faiz söz konusu olan bankalardan muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede, şayet belli duyarlılıklara bağlı bir insansanız inancınız gereğini de sağlamış olursunuz. Uygun şekilde bankacılık hizmeti sunan bankalar genel anlamda faiz sistemine nazaran işler. Nema sistemine ise birtakım yatırımcılar duyarlılık göstermektedir.

Bunun nedeni ise nemanın net bir kar belli ederken katılımda zarar etme ihtimali de söz konusudur. Katılım bankasında kar sağlamanız için bankanın gün geçtikçe gelişmesi ve kâr etmesi lazım. Aksi takdirde banka kar elde edemez ve sizin paranızı da işletemez. Nema işleyen bankalarda ise neyin ne olacağı evvelden bellidir. Dolayısıyla ne denli kazanacağınızı da evvelden öğrenebilirsiniz.

Katılım bankası ile kazanç elde etmek katılım bankaları yardımıyla para kazanmanız olası olan bir durumdur. Bu yüzden evvela gün geçtikçe gelişen bir katılım bankasına paranızı yatırmanız ve daha sonra da açmış olduğunuz katılım hesabına paranızı transfer etmeniz lazım. Bunu yaptıktan sonra paranız bankaya da bağlı bir şekilde işlenmeye başlayacaktır. Banka ne oranda değer elde ederse sizin paranızın değer elde etme katsayısı o kadar olacaktır. Buna örnek verecek olursak; şayet bankaya bin lira yatırdıysanız ve yıl sonunda banka % 20 miktarında değer kazandıysa paranızın da bin iki yüz lira olması lazım. Böylece değerlerinize de aykırı düşmeden paranızı katlamış olursunuz.

Nema ile kazanç elde etmek bankalar arzulayan kullanıcılarının paralarını çalıştırır ve onlara kazanç elde etme şansı verir. Sizler de bankalar yardımıyla para kazanmayı talep ediyorsanız gerçekleştirmeniz icap eden şey bir bankadan hesap açarak paranızı yatırmak olacaktır. Ardından hesabınızı vadeli hesaba döndermeniz icap etmektedir. Hesabınız vadeli hesaba çevrildiği andan sonra düzenli olarak üstüne nema koyar.

Bu da paranızın üstünden para kazanmanızı temin edecektir. Nema ile kazanç elde etmenin boyutu ve türü farklılık arz edebilir. Genel hatlarıyla mevcut paraya göre daha çok ya da daha düşük kazanırsınız. Vadeli hesaba yatıracağınız para fazla orandaysa elde edeceğiniz nema miktarı da bu orana nazaran yükseliş gösterecektir.Bir önceki yazımız olan Çek Kırdırma başlıklı makalemizde Faturasız Çek Kırdırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfa başına git