Kobi Kredileri

Kobi, yıllık 250 kişiden işçi çalıştıran ve yıllık maliyeti belirlenen rakamları aşmayan, bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta boy işletme olarak sınıflandırdığı ekonomik birimdir. Bu yazım da size Kobi kredileri hakkında bilgiler sunacağım. Kobi sadece üretim sektöründe değil, hizmet sektöründe de kapsama alanındadır. Kobiler Türkiye’nin çok büyük bir kesimini kapsarlar bu yüzden kredi talepleri de oldukça yoğundur. Ülkemizin daha çok gelişip büyüyebilmesi için Kobilere destek verilmesi ve Kobi dostu politikaların ortaya çıkması şart! Kobilerin desteklenmesi ve kapasitelerinin büyüyüp gelişmesi için çok güzel Kobi destek programları oluşturuldu fakat bu programlardan olumlu yanıtlar ve gelişmeler alındığı gibi olumsuz sonuçlananları da vardı. Kobilerin esnek yapıya sahip olup piyasadaki boşlukları hızla doldurmaları ve bu sayede Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaları lazım. Bunu yapabilmeleri için de devletin ve büyük işletmelerin Kobilere destek olması lazım. Bu amaçla bazı bankalar Kobilere Kobi kredileri sunmaktadırlar.

Tamamen Kobilere göre hazırlanıp, Kobilerin çıkarlarını koruma amaçlı olarak uygun fiyat ve faiz seçenekleri ile Kobilere destek veren bu bankalar bir hayli çoğalmaktadır. Kobiler büyüklüğü nüne göre 3’e ayrılır. Bunlar, mikro Kobiler, küçük Kobiler ve orta Kobilerdir. Her Kobi sınıfı için farklı farklı Kobi kredileri mevcuttur. Mesela mikro Kobiler için belli bir destek üst limiti ve alt limiti bulunmaktadır. Teminat vermekte sıkıntı yaşayan Kobiler için %80 oranında kefil olunup destek verilmektedir. Genel olarak kredi süreleri 6 ay ile 3 yıl arasıdır. Kobi kredileri 2 ayrılır. Nakdi krediler ve gayri nakdi krediler olmak üzeredir. Nakdi krediler, Kısa vadeli ve para ihtiyacını karşılamak amaçlı verilen nakit kredilerdir. Gayri nakdi krediler ise, Döviz cinsinden ya da Türk lirası olarak; yüklü mal alımı ihaleye katılım gibi veya şube açma bayi açma gibi konularda başvurulan kredidir. Kobi kredileri için gerekli belgeler genel olarak, bilanço ve mali veri gösterir evraklar, gelir belgesi, ikametgâh, ticari sicilin temiz kayıt örneği gibi belgelerdir. Banka onay süreci içinde kullanılacak kredinin türü ve tutarına göre, kombinin yaptığı işi ticari hacmini ve geri ödeme yeteneğini birlikte değerlendirerek karar verir.

 

 

 

 Bir önceki yazımız olan İş Bankası Taşıt Kredisi başlıklı makalemizde İş Bankası, İş Bankası Taşıt Kredisi ve Taşıt Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git