Konut Kredisi Faiz Oranları

Herkes başını sokacak bir yuva anlayışı içerisinde ev sahibi olmak istemektedir. Ev sahibi olmanın yolu ise, belli bir birikime sahip olmaktan geçmektedir. Belli bir birikime sahip olmayan ancak bir ev sahibi olmak isteyen tüm bireyler ise, evin bedelini ödemek maksadı ile konut kredisi olarak bilinen banka kredilerine başvurmaktadır. Bankalar tarafından ihtiyaç sahiplerine sunulan konut kredisi, satın alınan evin ipotek altına alınması ve verilen kredi miktarlarının uzun vadelerde aylık taksitler halinde ödenmesi sistemine dayanmaktadır.

Vadeler arttıkça faiz oranları ya da alınan anaparanın üzerine binen borç miktarı da artmakta ve bu dengenin oluşturulması maksadı ile belirlenen rakamlar konut kredisi faiz oranları olarak ifade edilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar, birbirine yakın olsa da, farklı faiz oranları ile ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkmaktadır.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Bir konut almak istiyor iseniz ve alacağınız konutta, kredi kullanma zorunluluğunuz meydana gelmiş ise, bankaların sunmakta olduğu konut kredisi faiz oranları konusunda araştırma yapmalısınız. Tüm bankalar konut kredisi sağlamakta olup, faiz oranları değişiklik göstermektedir. Günümüz itibari ile Türkiye Ekonomi Bankası konut kredisi faiz oranı 1,10, Finansbank faiz oranı 1,10, Vakıfbank faiz oranı 1,15, Halkbank faiz oranı 1,15, Yapıkredi Bankası faiz oranı 1,16, ING Bank faiz oranı ise, 1,17 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, Denizbank faiz oranı 1,18, Garanti Bankası faiz oranı 1,16, Şekerbank faiz oranı 1,20, Ziraat Bankası faiz oranı 1,24, Akbank faiz oranı 1,25 ve İş Bankası faiz oranı da 1,25 olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Görüleceği üzere tüm bankaların faiz oranları birbirlerine yakın seviyede olmak ile birlikte, aralarında küçük miktarlarda da olsa farklar bulunmaktadır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Neyi Etkiler?

Bankalardan kullanılan krediler arasında yer alan konut kredilerine yönelik uygulanmakta olan, konut kredisi faiz oranları aylık ödemelerde gözlenen ödeme miktarlarını etkilemektedir. Örnek verilecek olur ise, 85 bin TL konut kredisinin 10 yıllık vadeli seçeneği de 1,10 faizde aylık 1.279 TL, 1,25 faizde ise, 1.371 TL aylık ödeme bulunmaktadır.Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde İnternetten Kredi Başvurusu, İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ve Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git