Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Zaman zaman elimizde olmadan çektiğimiz kredi taksitlerini ödeyemedim diye yakınırız. Bu gün ödenmeyen kredi borcu ne olur , “kredi taksitini ödememe”  konusunda yazılmış bir yazıyı sizlerle paylaşacağız.

İhtiyaçlarınız için bankadan kullanılan bireysel krediler en acil durumda çok işimize yaramaktadır. Yalnız gerek hayatın sunduğu kötü sürprizlerden gerekse yaşanılabilecek bütçe sıkıntılarından dolayı kredi ödemelerimizi aksatabiliriz. Peki çekilen ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur? Yazımızın devamında buna ayrıntılarıyla yer verelim.

Vade zamanı geldiğinde bankalardan çekilen krediler zamanında ödenmezse ne olmaktadır ? Bankalar bu gibi müşteri sıkıntılarıyla karşılaştığında öncelikle sizinle iletişime geçmeye çalışır. İlk taksit ödenmediğinde 2. taksit sınırları içinde geçen gün kadar faizi de beraberinde isterler. Eğer ikinci ay da ödeme de bir aksilik olursa banka sizden ödemenizin neden yapılamadığını ve yapmanız gerektiğini hatırlatır.

3. aydan sonra banka hukuki yollara başvurabilmektedir. Öncelikle yasal takip başlatır ve ödemeniz için size yeni bir ödeme planı sunar. Tabii bu durumda gecikme ve avukat masrafını da dahil etmektedir ödemeniz gereken tutara. Kredi borcu yüzünden icralık olur muyum diye endişe etmeyin çünkü bankalar genellikle ortayol bularak verdikleri paranın geri dönüşünü sağlamak isterler. Bu yeni bir ödeme planı ve 12 aya yayılmış sabit taksitli tutarlar şeklinde olabilmektedir.

Yani bankalar ile yaşayabileceğiniz böylesi gecikmelerden ötürü yasal takip veya en kötüsü adli takip sürecine girdiğiniz zaman mevcut borcunuza ilaveten avukatlık ve mahkeme masrafı adı altında ek bir borç bütçesi ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Tavsiyemiz her daim tüketici kredisi kullanımından sonra bütçenizi taksit tutarını karşılayabilecek şekilde ayarlamanız olacaktır.

“Kredi borcunu ödemeyene hapis cezası varmı ?” ve benzer şekilde “Kredi borcu yüzünden icralık olurmuyum ?” gibi sorularınıza cevap veren bu yazı Finans ve Kredi sitesinden alınmıştır.Bir önceki yazımız olan Kyk Portal Girişi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde KYK Girişi, KYK Portal Girişi ve KYK Sitesi Giriş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git