Kredi çekerken istenen belgeler

Kredi Çekeceğiniz Zaman Sizden İstenecek Belgeler

Bir hayaliniz varsa gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Nakit paranız yoksa hayaliniz için her şeye katlanıp kredi çekmeye gideceksiniz. Öncelikle kredi çekmek istediğiniz bankayı belirlemelisiniz. Bu aşamayı sağlıkla atlattıktan sonra ise size kredi aşamasında genel olarak istenen belgelerden bahsedeceğiz. Kredi çekerken istenen belgeler yazımızın devamında…

Elbette her banka kendisine, çekeceğiniz paraya ve çekeceğiniz kredinin türüne göre sizlerden farklı belgeler isteyecektir. Konut kredisi için istenecek belgeler , ihtiyaç kredisi çekerken istenen belgeler , araç kredisi için istenen belgeler birbirinden farklı gibi düşünebilirsiniz.

Fakat genel olarak bahsedersek öncelikle krediyi çekecek olan kişinin bizzat kimliği ve TC vatandaşlık numarası ile başvuru yapması gerekir. Kredi çekerken istenen belgeler den diğeri ise eğer ücretli çalışansanız sizden bordronuz istenecektir. Son 1 ay içerisinde alınan gelir belgesi isteyecektir. Bu gelir belgesinin imzalı ve onaylı olması da önemlidir. Çalışan değil de emekli iseniz emekli kartınızı ya da emekli maaşınızı gösteren bir adet banka hesabınızı göstermek zorundasınız. Bunlardan hiç biri değil de bir şirket sahibi iseniz sizden güncel vergi levhanız istenecektir. Şirket ortağı iseniz vergi beyannamesi, kira geliri sahibi iseniz sizden 2 yıldan eski olmayan kira kontratı isteyeceklerdir.

Yani kısacası bankalar için kredi verirken önemli olan noktalar sizin gelirinizdir ve bunları bankalara ispatlamak zorundasınız. Banka vereceği krediyi ödeyeceğinize inanmalıdır. Bunlar daha sonra ki aşamalardır ilk aşama kredi alacak olan kişinin kimliği ile başvurusudur.

Eskiden daha zordu kredi işlemleri fakat artık bilgisayar ortamlarında saklanan bilgilerimiz sayesinde, TC kimlik numaramızı girince tüm bilgilerimiz çıkan bilgiler ile doğrulanıyor. Kredi çekerken istenen belgeler olarak temelde  sadece kimliğiniz ve belli başlı gelirinizi ispatlayan belgeleriniz ile bunların paralelliğini bankacıya ispatlamak kalıyor. Gerisi bankanızda…Bir önceki yazımız olan Finansbank Kiralık Kasa başlıklı makalemizde Finans bankası kiralık kasa ücretleri ve Finansbank Kiralık Kasa hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git