Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı?

Tüm bireyler çeşitli nedenler ile gelirlerinin üzerinde harcama yapma zorunluluğu hissettiğinde, kredi çekme yöntemine başvurmaktadırlar. Günümüzde yüklü miktarlar olarak ifade edilen meblağların çevreden borç şeklinde karşılanması imkansız hale gelmiş görülmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşan her birey, bankalara müracaat etmekte ve kredi bulabilmek için çeşitli arayışlar içerisine girmektedir. Bankalara müracaat eden bireylerin karşısına, bankalarca istenilen belgeler çıkmakta ve bu belgeler doğrultusunda bireylerin kredi kullanıp kullanamayacağı değerlendirilmektedir.

Günümüzde çoğu banka sgk şartını aramakta ve kredi çekmek için sgk şart mı? Sorusunun karşılığı, istenilen zorunlu bir şart olarak gündemde yer almaktadır.

Kredi Çekmek İçin SGK Neden Gerekli?

Her hangi bir bankaya, her hangi bir kredi için müracaatta bulunuyor iseniz, ilgili banka sizden sgk şartını isteyecektir. Bankalar açısından bakıldığında sgk, bireylerin ücretli bir işe sahip olup olmadıklarının kanıtı olarak görülmektedir. Diğer bir ifade ile bankalar kredi talep eden müşterilerinin düzenli gelirleri olup olmadığını sgk belgesi üzerinden değerlendirmeye almaktadır. Bu neden ile kredi çekmek için sgk şart mı? Sorusunun karşılığı evet olarak verilmektedir.

Eğer her hangi bir işte, 4 ya da 6 ay boyunca düzenli olarak çalışmışsınız ve çalışmakta olduğunuz iş yeri sahibi, sgk primlerini düzenli olarak yatırmış ise, kredi çekme şansınız oldukça yüksek demektir. Ancak her sgk’lının ya da her sgk kaydı bulunanın kesinlik ile kredi çekeceği şeklinde bir kural bulunmamaktadır.

Bilindiği üzere kredi kayıt bürosu verileri yani kredi notu, bireysel kredi kullanımında ön plana çıkmaktadır. Geçmişte bankalar ile olan ilişkileriniz düzenli bir seviyede ilerlemiş ise, her hangi bir kredi taksitini ya da kredi kartı ödemesini aksatmamış iseniz, siciliniz olumlu görülecek ve kredi çekmeniz kolaylaşacaktır. Olumlu sicilinizin sgk verileri ile birleşmesi kredi çekme şansınızı arttıracaktır.  Kredi notunuz düşük ise, sgk şart mı? şeklinde bir araştırmaya girmeniz pek önemli değildir.

Kredi Çekmek İçin SGK Belgesini Nerden Almalıyım?

Bir bankadan kredi çekmek için sgk şart mı? Araştırmasına girmiş iseniz, sgk’lı olduğunuza dahil bir belge edinme zorunluluğunuz olmadığını bilmelisiniz. Çünkü bankalar kimlik numaranız üzerinden bu verilere ulaşabilmekte ve sizden ekstra bir sgk belgesi talep etmemektedir.Bir önceki yazımız olan Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi, Peşinatsız Taşıt Kredisi Veren Bankalar ve Taşıt Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git