Kredi Erken Ödeme Komisyonu

Kredi yapılandırma ile ilgili düzenlemelerin ardından birçok kişi kullandığı kredisini yapılandırarak biraz olsun giderlerini azaltıp ödediği faizleri azaltmak için bankalar başvuru yapmak istiyor. Diğer yandan durum henüz netleşmediği için birçok kredi kullanan kişi de henüz yapılandırma kredisinden faydalanabilmiş değil.Ancak kredilerin yeniden yapılandırılması aşamasında kredi kullanımı sonrası elimize geçecek faiz indirimi , vade uzaması gibi avantajlar gerçekten sandığımız gibi olmayabilir.

Kredi yapılandırma yapılırken, bir önceki kredinin teknik olarak vadesinden önce kapatılması söz konusu. Hal böyleyken kredi erken kapatıldığında, Banka tarafında faiz gelirlerinde azalma olacağından erken ödenen kredi borcu karşılığında sizden Kredi Erken Ödeme Komisyonu ya da diğer bir ifadeyle Kredi erken kapama cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu komisyon Yüzde 2’lere varan oranlara tekabül edebiliyor. Erken kapatma cezası dediğimiz komisyon da bankalarca yasal olarak alınabiliyor.  Her ne kadar internet üzerinde erken kapatma komisyonu iadesi diye aradığınızda pek çok yanıt çıksa da, emsal yargı kararları bulunsa da bu ücretin sizden alınması sonrası bankanın hemen ve kısa süre içinde size iade edip etmeyeceği de kesin olmayan bir konu.

Özellikle Konut kredisi kullananlar için , kredi vadesinin bitimine uzun bir süre varsa basit hesaplama ile ortalama 100 Bin liralık krediyi yeniden yapılandırmak istediğinizde 20-25 Bin liralık bir kazancınız olacağını düşünürken, yeniden yapılandırma kredisinde karşınıza çıkacak bu sürpriz erken kapatma cezası ya da komisyonu üzerine, yeni ekspertiz inceleme masrafı ve kredi için dosya masrafı gibi kalemler konduğunda çok da karlı olmayabilir yeniden yapılandırma krediniz.Üzerine bir de beklentilerin üzerinde belirlenen kredi faiz oranı size teklif edilirse zararlı bile çıkabilirsiniz.

Dolayısıyla kredinizi yeniden yapılandırıp daha az faiz ödeyeyim ve ödeme sürecini de şimdikinden daha uzun bir vadeye yayıp kredimi daha rahat koşullarda daha kolay ödeyeyim derken zararlı çıkmanız da muhtemel.

Yeni kredi yanında erken kapama cezası ve yukarıda saydığımız bir çok kalem ile sizin giderlerinizi artırıp canınızı sıkabilir. Bu yüzden kredi yapılandırma için banka şubenize gittiğinizde her şeyi detaylı olarak sorun ve net cevaplar isteyin. Ödeyeceğiniz rakam toplamı ve vadeye çok dikkat edin ki zararlı çıkmayın.Bir önceki yazımız olan 28 Ekim Bankalar Açık mı? başlıklı makalemizde 28 ekim resmi tatil ve 28 ekimde bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git