Kredi Kartı İle Ödemeler Arttı

BKM Genel Müdürü olan Soner Canko yaptığı açıklamalara göre son 5 yılda kredi kartları ile yapılan ödemelerin %80 oranında arttığını belirtti. Özellikle anneler gününde satışların tavan yapmasından dolayı kredi kartı ile yapılan satın alımlar en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi’nden Değerlendirme

5 yıl öncesinde banka kartları toplamda 87 milyon iken kredi kartları 53 milyondu yani toplamda 140 milyon kart kullanılıyordu. Ancak günümüze geldiğimizde sadece banka kartlarının sayısı 124 milyona ulaştı ve kredi kartlarının sayısı da 60 milyon civarında seyrediyor. Bugün toplamda 184 milyon kart kullanıcısı her gün milyonlarca TL’yi internet üzerinden harcıyor.

Soner Canko 2012 yılında 2.9 milyar kartlı alışveriş işlemi yapıldığını ve toplamda bu işlemler sonucunda 346 milyar TL harcandığını belirtti. 2016 yılından itibaren alınan veriler ise 4.4 milyar kartlı alışveriş işlemi toplamda 615 milyar TL’lik harcamaya denk geliyor.

Kart Sayısı Artınca ATM Sayıları da Arttı

Banka müşterilerinin artık nakit taşımak yerine kartlarını daha etkin bir şekilde kullanmasından sonra artan ATM ihtiyacına tüm bankalar yaptığı çalışmalar ile cevap verdi. Son 5 yıl içerisinde %80 oranında kartlı alışveriş yapıldığı hesaplanınca 5 yıl öncesinde tüm Türkiye üzerinde bulunan 2 milyon ATM ve POS cihazları bugün artık çok daha fazla sayıda bulunuyor. 2016 yılı itibari ile 2.35 milyon adet kartın olduğu ve 49 bin adet ATM’nin tüm Türkiye’ye hizmet verdiği bildirildi.

5 yıl önce 34 bin olan ATM sayısı bugün 49 bin olduğundan dolayı eskiden internetten yapılan alışverişlerde kart kullanımı %7 iken bugün %13’lere yükseldi. 5 yıl öncesinde %7’lik pay 25 milyar TL’ye denk geliyordu ancak bugün %13’lük internet alışverişi 78 milyar TL’ye denk geliyor.

Çek ve Senet Yerine Kredi Kartları Kullanılıyor

Tüm ticari işlemlerde oldukça etkin bir şekilde kullanılan çek ve senetler artık yerlerini kredi kartlarına bıraktı. Özellikle bankaların KOBİ’lere özel ürettiği kartlar ile yapılan ticaretin karşılıksız çıkma ihtimali de ortadan kalkarak güvenilir ticarete ilk adım atıldı. 5 yıl öncesinde 1.5 milyon kredi kartı kullanılırken 2017 yılına geldiğimizde toplamda 3.5 milyon adet kredi kartı bulunuyor. 2012 yılında ticari işlemlerde kredi kartı kullanımı %11 seviyesindeyken bugün bu rakam %21’lere ulaştı.Bir önceki yazımız olan Findex Kredi Notu Öğrenme (Ücretsiz) başlıklı makalemizde findex, ücretsiz findex ve ücretsiz kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git