Kredi Notu Hesaplama

Kişilerin bankalar ile işbirliği içerisinde olması sonucunda, bankalar kişilere borçları ve ödemeleri ile ilgili belirli bir puan vererek, kişilere banka notu vermektedir. Bu banka notu sonrasında kişiler kara listeye girebilmekte ya da her borcunu günü gününe ödediğinde bankalarda istedikleri işleri beklemeden kolaylıkla yapabilmektedir. Kişilerin eğer kredi notları düşük ise, başka bankalardan başvurdukları kredi çekme ya da kredi kartı çıkarma işlemleri reddedilmektedir. Çünkü bankalar arası yapılan kredi notunda her kişiye dair bilgiler yer almaktadır.

Kredi notu hesaplama da, ilk olarak kredi kayıt bürosu(KKB) devreye girmektedir. Bütün bankaların ve müşterilerinin yer aldığı bilgiler kredi kayıt bürosunda yer alan dosyalarda her gün yenilenmekte ve toplanmaktadır. Böylelikle banka ile iş yapmak isteyen kişiler ilk önce kredi kayıt bürosunda araştırılmaktadır. Kredi kayıt bürosunun yanı sıra Merkez Bankası da bu iş ile ilgili olmaktadır. Kişiler kredi çekmeden ya da kredi kartı çıkarmadan önce kredi kayıt bürosuna başvurarak, TC kimlik numarası ile üye olarak, kredi notunu hesaplayabilmektedir. Üye olma işlemlerinde kişilerin kullandıkları cep telefonu numarasının da verilmesi gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir durum sonucunda kişilere ulaşmak mümkün olacaktır. Üye olma işlemleri için Findeks’e girmek yeterli olmaktadır. Orada ki işlemler tamamlandıktan sonra kişiler kendilerine ait iyi ya da kötü kredi notlarını öğrenebilmektedirler.

Kredi notu genel olarak kişilerin kredi çekmek istediklerin de önemli bir ayrıntı olmaktadır. Kredi notu bireysel olarak önemli olduğu gibi kurumsal yerler içinde önemli noktalara değinmektedir. Bir kurumun senet, çek ya da kredi gibi ticarette kullanacağı durumlarda eğer kredi notu düşük ise iş yapacağı yeni yerler arasında tercih edilmemektedir.

Örneğin; kişiler geçmişte kredi kartı kullanmış ama ödemelerini hep geciktirmiş ya da kredi kartını taksitlendirme gibi işlemler ile kapattırdığında kişinin notu düşük olmakta ve bu siciline yansımaktadır. Bunun sonucunda yeni bir banka ile anlaşma yapıp kredi çekmek ya da kredi kartı çıkarmak istediği takdirde bu işlemleri gerçekleştirmemektedir. Bu yüzden kredi notu düzeltilmek için ödemelerin daha dikkatli yapılması gerekmektedir.Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Notu Nasıl Güncellenir başlıklı makalemizde KKB Kredi Notu Nasıl Güncellenir, KKB Nasıl Güncellenir ve Kredi Notu Nasıl Güncellenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git