Kredi Notu Hesaplama

Son yıllarda kredi notu ile ilgili pek çok habere rastlıyoruz. Öyle ki; kredi notu aslında geçmişten bu yana tüketicinin hayatında hep var olan bir kavramdır. Tüketicinin geçmişten buüne kadar yaptığı ödemeleri kapsayan bir referans notu olarak bildiğimiz kredi notu, bankalar için büyük önem taşımaktadır. Bankalar kredi başvurusu yapan tüketicinin öncelikle kredi notuna bakmaktadırlar. Kredi notu düşük olan tüketiciye kredi verilmezken, kredi notu yüksek olan tüketici kolaylıkla kredi alabilmektedir. Eğer siz de kredi başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu hesaplamanız gerekmektedir. Kredi notu hesaplama işlemi ise Findex sayfası üzerinden yapılmaktadır.

Findex nedir? Findex eski adı Kredi Kayıt Bürosu olup, şuanda yeni adı ile devam eden bir platformdur. Tüketicilerin kredi notunu kolayca öğrenebilmeleri için hizmet veren Findex, bir defaya mahsus ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Eğer kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Findex’e üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra bir defa olmak üzere kredi notu hesaplama işleminizi yapabilir, notunuzu öğrenebilirsiniz. Üstelik sadece T.C. kimlik numaranız ile merak ettiğiniz kredi notunuzu hesaplamanız mümkün.

Bildiğiniz gibi bankalara kredi başvurusunda bulunduğumuz zaman birçok şey isterler. Eğer aradıkları kriterlere uymuyorsak kredi vermezler. İşte, bankalar için oldukça önem taşıyan kredi notu bu yüzden tüketicinin atar damarıdır. Kredi notu ise, 1’den başlayıp, 1900’e kadar çıkmaktadır. Kullandığınız kredi kartları veya kredilerin ödemelerini düzenli olarak yaptıysanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Ancak, ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapmadıysanız bu durum kredi notunuza yansıyacak ve haliyle düşük olacaktır. Bankaların kredi verebilmeleri için yeterli kredi notu ise, 1400 ve üstü olup, eğer kredi notunuz 1400’ün üstündeyse kolayca kredi alabilirsiniz. Eğer hala kredi notunuzu bilmiyorsanız ve kredi başvurusu yapmak istiyorsanız Findex platformu üzerinden kredi notu hesaplama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, artık pek çok banka aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Bu işlem için bankalar belli bir ücret alıyorlar. Ancak, başvurunuz için kredi notunuzu bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. İster Findex sayfası üzerinden, isteseniz bankalar aracılığı ile kredi notunuzu hesaplayabilirsiniz.

 Bir önceki yazımız olan Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı başlıklı makalemizde Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı, kredi çekmek ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git