Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir

Günümüzde bireysel müşterilerin bankalara yapmış olduğu kredi ve kredi kartı başvurusu hemen onaylanmamakla birlikte bankalar öncelikle bireysel kullanıcının güvenilirliğini araştırmak için doğal olarak kredi notunu baz alarak risk raporlarını da gözden geçirdikten sonra sonucu belirler. Eğer birey kredi notu göstergesine göre güvenilir ise onaylanırsa eğer güvenilirliği riskli ise onaylamaz.  Bu sürece bankaların onay süreci olarak ta adlandırmak mümkündür. Kredi notu bankaların güvenilir müşteri göstergesi olduğu bilinmekle beraber bu not 0 ile 1900 arasında bir değerden oluşur ve ne kadar yüksek ve en yüksek skora ne kadar yakın olduğu, bireyin kredi ve kredi kartı başvurularında o kadar olumlu sonuç alacağına işaret eder. Bu nedenle kredi kotunun mümkün oldukça yüksek tutulması gerekir. Bu nedenle bu aşamada akla gelen ilk soru ise ise doğal olarak kredi notu ne zaman güncellenir sorusudur.

Kredi notu tüm bankacılık işlemleri, borçların azaltılması, gecikmede olan ödemelerin kapatılması ve son ödeme tarihinden evvel kapatılan borçlara göre güncellenir. Bu bahsedilen durumlarda kredi notu güncellemesi olumlu yönde olacaktır. Fakat tersi durumda yani borçların gecikmeye düşmesi, ödemelerin yapılmaması gibi durumlarda kredi notu düşecektir ve ilk güncellemeden itibaren düşüşe geçecektir.

Kredi notu her ay yapılan bankacılık işlemlerinin ardından güncellenerek yeni değerini alır. Risk Raporundaki Bilgiler her ay düzenli olarak aksatılmadan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından güncellenir. Bankaların kendilerine ait ve bireysel olarak size aktarım sağladıkları kayıtlarda bütün banka bilgileriniz her ay bir araya toplanır. Ortak bir havuz gibi düşünebilirsiniz. Daha sonrasında ilgili kuruluş ya da banka bireye ait veya kurumsal firmaya  ait veriyi gönderdiyse bir sonraki ayın 10. İş gününde bilgileriniz dahilinde kredi notunuza dair bankalara ait risk analiziniz hesaplanır.

Yapılan kredi ödemeleri güncellemede ki puanlarınızı etkileyeceği için güncellemeleri düzenli olarak takip etmeli ve aksi durumda bankalarca riskli kişi olarak görülecek ve olumsuz olarak göz önüne alınacağınızı bilmeniz faydanıza olacaktır. Kredi notu ne zaman güncellenir düşünmekten güncelleme tarihini kaçırdığımız takdir de kendiniz banka aracılığıyla otomatik güncelleme yapabilirsiniz fakat bu güncelleme yapabilirsiniz fakat bu güncelleme 15 gün sonunda güncellenmiş olacaktır.Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplama başlıklı makalemizde Kredi Not Hesaplama, Kredi Notu ve Kredi Notu Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git