Kredi Notu Neden Düşer

Bankalar ile müşteriler arasında ki ilişkide önemli bir rol oynayan kredi notu kişilerin bankalar ile olan ilişkilerindeki davranışlarına göre şekillenen ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin davranışlarına göre kayıt altına alınan puan tablolarıdır. Bu puan tablolarının yansıması kişilerin bankalar ile olan ilişkileri ile şekillenir ve yine kişilerin bankalar ile olacak olan yeni ilişkilerine yön verir.

Kredi notu kişilerin bankalar ile yapmış olduğu anlaşmalar ile şekillenir.  Kredi notu neden düşer? Ve işte kişilerin bu anlaşma şartlarına uyup uymamaları ile değerlenir veya değeri düşer. Kişilerin bankalar ile ilgili olan işlemlerinde şartlara uymaları ve çeşitli hamleleri kredi notlarını yükseltirken aksi bir durum kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olur. Kişilerin kredi notlarının düşmesi bankalarla olan ilişkilerinde olan en ufak bir şarta uyumamaları sonucunda olurken kişilerin düşen kredi notlarını yükseltmeleri o kadar da kolay değildir. Kredi notu neden düşer? Kişilerin bankalardan aldıkları kredilerin geri ödemelerinde ödeme planına uymamaları ya da bankalardan kullandıkları kredi kartı taksitlerini zamanında ödememeleri kredi notlarının düşmesine nedendir. Kişilerin banka ile olan ilişkilerinde bu uyumsuzluğu devamlı olarak yapmaları kişilerin kredi notlarının daha da düşmesine ve kişilerin bankalarca kötü müşteri olarak nitelendirdikleri kara liste olarak adlandırılan bankalar ile olan ilişkilerinde olumsuz davranışlar sergileyen kişilerin bulunduğu listeye girmelerine neden olur. Bu durum kişilerin finansal sicillerinde fazlası ile olumsuz bir durumdur. İşte kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde şartlara uymamaları ve bu durumu alışkanlık hale getirmeleri kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olmaktadır. Kişilerin kredi notları negatif etkilere fazlasıyla açık olmasına rağmen kredi notlarını tekrar yükseltmeye çalışmalara uzun ve zor bir süreyi kapsar. Bu nedenle kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde fazlasıyla özverili olması gerekmektedir.

Kredi notunun bankalarla ilişkilerle şekillenmesi bankalar ile hiçbir işlem yapmamış olanların kredi notlarının yüksek olacağı anlamına gelmez. Bankalar ile hiçbir anlaşma yapmamış olan kişilerinde kredi notları düşük olabilir. Ancak bu kişilerin kredi notlarının düşük çok negatif bir durum değildir.Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git