Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Mi

Kredi Kayıt Bürosu tarafından ve son zamanlarda FİNDEKS kurumları tarafından tutulan kayıtlarla kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde ki davranışları KKB tarafından puan tablolarına aktarılır ve kişilerin bankalarla yeniden yapacakları sözleşmelerde etkili olur. Ve kişilerin finansal sicillerini belirlerler. Bankalar kendilerine başvuru yapan kişilerin taleplerini sonuçlandırırken kredi notlarını belirleyici olarak kullanırlar.

Kredi notlarına göre bireylerin taleplerine olumlu ya da olumsuz dönüş yaparlar. Kredi notu ayrıca kişilerin alacakları kredi miktarını da etkiler. Bu nedenle kişiler açısından da kredi notlarının sorgulanması bankalara herhangi bir başvuru yapmadan önce önemli bir işlem haline gelmiştir. Kredi notu öğrenmek ücretli mi? Kişiler kredi sorgulama işlemlerini farklı seçenekler ile yapabilmektedirler. Bunlardan biri kişilerin Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS kurumlarının internet ana sayfaları üzerinden T.C. kimlik numaraları ile üyelik oluşturarak kredi notlarını öğrenebildikleri hizmettir. Kredi Kayıt Bürosu bankalara kılavuzluk yapan bir kurum niteliğindedir. Kredi Kayıt bürosu şahısların kredi notu sorgulama işlemlerinde önemli bir yere sahiptir. Kredi notlarını bu kurumların internet sitesi üzerinden yapan bireyler herhangi bir ücret ödemezler. Kredi notu öğrenmek ücretli mi?  Kişiler kredi notlarını bankaların şubelerinde bireysel müşteri hizmetlerine başvurarak da öğrenebilirler. Ancak bankaların yoğun olması nedeniyle son dönemlerde bu yöntemlere kredi notu öğrenme işlemlerinde kişilere kolaylık sağlamak amacı ile kişilerin hizmetlerine sunulan bir diğer seçenekte telefonlarından T.C. kimlik numaraları ile kısa mesaj ile belirli bir ücret karşılığında sorgulama yapabilme imkânı kişilerce cazip bir hale gelmiştir. Bu işlem Kredi Kayıt Bürosu ya da FİNDEKS kurumları arasında GSM operatörleri arasında yapılan anlaşmalar sonucunda kişilerin hizmetine sunulmuştur.

Kişilerin finansal hayatlarına yön veren bir kavram olan kredi notu bankalar ile yapılacak olan yeni sözleşmelerde belirleyici faktör konumundadır. Bu nedenle kişilerin bankalara herhangi bir talepte bulunmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri önemlidir. Kişilerin yapacakları başvurular kredi notlarına göre bankalarca olumlu ya da olumsuz cevaplanır. Kişiler başvurularından önce kredi notlarını öğrenirlerse başvurularının bankalar tarafından ne şekilde sonuçlandırılacağını tahmin edebilirler.

 Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden Önemlidir başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi Notu Neden Önemlidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git