Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu finansal anlamda önemli bir kavramdır. Kredi Kayır Bürosu tarafından ve son zamanlarda FİNDEKS kurumları tarafından tutulan kayıtlarla kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde ki davranışları puan tablolarına aktarılır ve kişilerin bankalarla yeniden yapacakları sözleşmelerde etkili olur.

Kredi notu kişiler bankalar ile yaptıkları sözleşmelerin hem nedeni hem de sonucudur. Ve kişilerin finansal sicillerini belirlerler. Bankalar kendilerine başvuru yapan kişilerin taleplerini sonuçlandırırken kredi notlarını belirleyici olarak kullanırlar. Kredi notlarına göre bireylerin taleplerine olumlu ya da olumsuz dönüş yaparlar. Kredi notu ayrıca kişilerin alacakları kredi miktarını da etkiler. Bu nedenle kişiler açısından da kredi notlarının sorgulanması bankalara herhangi bir başvuru yapmadan önce önemli bir işlem haline gelmiştir. Kişiler kredi notu sorgulama işlemlerini farklı seçenekler ile yapabilmektedirler. Bunlardan biri kişilerin Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS kurumları üzerinden internet ana sayfaları üzerinden T.C. kimlik numaraları ile üyelik oluşturarak kredi notlarını öğrenebilirler. Kredi Kayıt Bürosu bankalara kılavuzluk yapan bir kurum niteliğindedir. Kredi Kayıt bürosu şahısların banka kredi notu sorgulama işlemlerinde önemli bir yere sahiptir. Kişiler kredi notlarını bankaların şubelerinde bireysel müşteri hizmetlerine başvurarak da öğrenebilirler. Ama bu yöntem bankalardaki yoğunluklar nedeni ile fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Bu nedenle son dönemlerde kredi notu öğrenme işlemlerinde kişilere kolaylık sağlamak amacı ile kişilerin hizmetlerine sunulan cep telefonlarından T.C. kimlik numaraları ile kısa mesaj ile belirli bir ücret karşılığında sorgulama yapabilme imkânı kişilerce cazip bir hale gelmiştir. Bu işlem Kredi Kayıt Bürosu ya da FİNDEKS kurumları arasında GSM operatörleri arasında yapılan anlaşmalar sonucunda kişilerin hizmetine sunulmuştur. Kişilerin finansal hayatlarına yön veren bir kavram olan kredi notu bankalar ile yapılacak olan yeni sözleşmelerde belirleyici faktör konumundadır. Bu nedenle kişilerin bankalara herhangi bir talepte bulunmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri önemlidir.

Kişilerin yapacakları başvurular kredi notlarına göre bankalarca olumlu ya da olumsuz cevaplanır. Kişiler başvurularından önce kredi notlarını öğrenirlerse başvurularının bankalar tarafından ne şekilde sonuçlandırılacağını tahmin edebilirler.

 

 Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Mi başlıklı makalemizde Kredi Notu, Kredi Notu Öğrenme ve Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git