Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankacılık sektörü içerisinde her müşterinin bir kredi notu bulunmaktadır. Müşteriden gelen taleplerin değerlendirilmesi aşamasında başvurulan sistem çok riskli, riskli, az riskli ve güvenilir gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Herkes kredi notu sorgulama işlemi yaparak kendi puanını öğrenebilir ve başvuru yaparken bu puanı dikkate alabilir. Bankaların kredi başvurularını ve kredi kartı taleplerini değerlendirmek için uzun zamandır kullandığı bu referans değer son derece önemlidir. Türkiye’de bankacılık ve finans sektörünün dikkate aldığı not değeri 0 ve 1900 aralığındadır.

Alınmış kredilerin geri ödemelerindeki düzen veya düzensizlik, kredi kartı ödemelerinin verilen son ödeme tarihinden önce yapılmış olması, sık kredi başvurusunda bulunmak, sık adres değişikliği gibi bilgiler müşterinin kredi sicilini etkileyen değerler arasındadır. TC kimlik numarasının girildiği online sistemler aracılığıyla kredi notu sorgulama işlemi yapılabilir. Her müşterinin farklı notu olduğu gibi her bankanın da müşterisinden farklı beklentileri olduğu unutulmamalıdır. Krediniz reddedildiyse bunun sebebi düşük kredi notunuz olabilir. Buna rağmen ödeme davranışlarındaki düzenlemeler ve dikkat kredi notunun yükseltilmesini sağlayabilir. Belgelenebilir net gelir, daha önceden kullandığınız krediler ve geri ödeme düzeniniz, kredi kartlarınız, sayısı ve ödeme alışkanlığınız, kefil olduğunuz borçlar ve ödemeleri sizin notunuzu etkileyen ana faktörlerdir. Bankalardaki geçmiş dönemlere ait kredi ve kredi ödeme bilgilerinize bakarak hesaplanan kredi notu başvuru yapana kadar kredi kullanmayanlar için olumsuz bir bilgi olarak düşünülebilir. Kişinin ödeme performansını göremeyen bankalar ilk defa kredi alacakları daha detaylı incelemelere tabii tutarlar.

Kredi notu, bankalar dışında kalan finans kurumlarının da zaman zaman kullandıkları finansal bir karne niteliği taşır. Kredi notu sorgulama isteyen herkesin internetten kolayca öğrenebileceği bir bilgidir. İnternet ortamında hizmet veren bağımsız kredi danışma siteleri kredi siciliniz hakkında bilgi verirken müşterilerine çeşitli bankaların sundukları kredi geri ödemeleri, vade seçenekleri, masraflar ve diğer özellikler hakkında karşılaştırmalı olarak bilgi sunar. Kredi kurumlarının müşterileri için bankalardan avantajlı oranlarla aldıkları kredi çeşitlerinden bazıları araba kredisi, öğrenim kredisi, tatil ve bayram kredileri, ev kredisi, borç kapama kredisi, sağlık turizmi kredisi ve nakit ihtiyaç kredisi olarak sayılabilir.Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git