Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Da Var

Sicili bozuk kelimesi, adından da anlaşılacağı gibi bankacılık işlem geçmişi pek de parlak olmaması anlamına geliyor. Ama kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var. Zorlu hayat koşulları ve insanoğlunun bitmek bilmeyen zorunlu ya da keyfi istekleri karşısında iyi ki bankalar var diyoruz öyle değil mi. Belli koşullar ve istekler karşılığında bankalardan ihtiyacımız doğrultusunda gerekli kredileri çekebiliyoruz. Bu istekler bazı resmi evraklarla sınırlı değil elbette. Temiz bir geçmişe sahip olmak burada da önemini bize gösteriyor. Eğer geçmişte ödemelerini düzenli yapmış bir müşteri profiline sahipsek kapılar kolayca açılıyor önümüzde. İşlemlerimiz kolaylaşıyor ve ihtiyacımız olan krediye sahip bir şekilde, ödeme planımız elimizde çıkıyoruz bankadan.

Peki durum bunun tam tersi ise ne oluyor. Yani elimizde olmayan sebeplerden ötürü banka kredilerimizi vakti zamanında ödeyemediysek veya herhangi bir banka geçmişimiz yoksa işte o zaman yeni bir kredi çekmemiz de zorlaşıyor. Çünkü artık biz kredi sicili bozuk olanlar grubuna giriyoruz. Tamamen imkansızlaşmıyor kredi çekmemiz veya diğer bankacılık işlemlerimiz, sadece süreç biraz uzuyor diyelim. Çünkü kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var. Sicili bozuk terimi iki farklı durum için geçerli. İlk durumu kısaca şöyle özetleyebiliriz; eğer kredi notumuz düşük ise veya daha önce kredi kullanmamış isek yani hakkımızda bir bilinmezlik söz konusu ise riskli grubuna giriyoruz demektir. İkinci durum ise, kara listede olmamamıza rağmen birkaç kez borcumuzu aksattıysak yine riskli grupta sayılıyoruz. Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar ise, çeşitli yöntemlerle kredi veren bankalardır. Ülkemize bu tür bankaların sayıları oldukça fazladır. Bu bankalara kredi başvurusu için müracaat edebilir, geçmişteki kredi borcumuzu yapılandırabiliriz.

Ancak kötü bir sicile sahip biri olarak sıradan bir kredi başvurusu bizim için geçerli olmayacaktır. Direkt olarak ret cevabı alacağımız net. Bu yüzden, ya üzerimize kayıtlı olan bir gayrimenkulü ipotek ettireceğiz ya da, bir kefil göstereceğiz. Tabi kefil olarak göstereceğimiz kişilerde de bazı kriterler aranıyor. Memur, tüccar, esnaf olması gibi. Yani düzenli bir gelir şart.  İşte kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların böyle talepleri mevcut. Bu talepleri yerine getirdiğimiz takdirde kredimizi aldık demektir.Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git