Kredi Vadeleri

Kredi vadeleri ; kredi olarak çekilen nakit paranın , geriye ödenme sürecinin zaman olarak uzunluğudur. Kısaca kredinin geriye ödenme süresidir. Krediler daha kullanılmak üzere başvuru yapılması esnasında geriye ödeme toplam süresi belirlenir.

Biz de Kredi vadeleri ile ilgili bir tanımlama ve kredi vadelerinin durumu ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı nedeniyle sizlerden gelen bu alandaki sorulara da cevap vermek amacıyla bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Kredi vadeleri aslında kullanılan kredi türüne göre belirlenmektedir. En uzun vadeli kredi türü Konut Kredisi olup 120 aya kadar vadeli kredi veren bankalar bulunmaktadır. Taşıt kredilerinde ise her ne kadar firmaların kendi finans kuruluşlarınca genellikle sıfır faizli otomobil kredileri verilse de bankalarca da 36 ay hatta 48 aya kadar kredi kullanılabildiğini biliyoruz.

Kredi vadeleri uzayacak mı? , kredi vadeleri kaç ay oldu ? Kredi vadeleri 48 ay oldu mu? gibi sorular ise , hemen herkesin hayatı boyunca bir ya da birkaç kez ihtiyaç duyup kullanmak zorunda kaldığı ihtiyaç krdilerinin vadeleri ile ilgili bugünlerde en çok sorulardır. En çok kullanılan diyebileceğimiz ihtiyaç kredisi yada diğer deyişle Tüketici Kredisi faizleri uzayacak mı? sorusu bugünlerde yanıtını buluyor. Kredi faizleri uzadı ,ancak bu konu asıl konumuzdan uzaklaştıracağı için bu kadarıyla yetiniyoruz.

Çekilen ama ödenemeyen kredilerin yeniden yapılandırılması sürecinde bildiğiniz gibi aslında 48 ay vadeli , 60 ay vadeli ve 72 ay vadeli kredi borcu yapılandırma işlemlerinin önü yasa ile açıldı. Ancak bankalar bu işi biraz daha uzatmak içinmidir bilinmez, bir türlü kredi vadeleri ile ilgili açıklamaları yapmadılar. Hatta maalesef bu kredilerin faizleri de bir türlü belirlenmedi ve kredi kullananlar mağdur durumdalar, bu da durumun ayrı bir boyutu. Biz de en kısa zamanda mağduriyetlerin giderilerek yapılandırma kredivadelerinin de kesinleşmesini , 48 ay, 60 ay ve 72 ay vadeli kredilerin bir an önce faizleri belirlenerek kullanıcılara ulaştırılmasını diliyoruz.

Sonuç olarak kredi vadeleri ile ilgili sorulacak çok soru olduğu gibi (Kredi vadeleri uzayacak mı? , kredi vadeleri kaç ay oldu ? Kredi vadeleri 48 ay oldu mu?) cevabı beklenen de birçok soru bulunuyor. Tanım olarak ise dediğimiz gibi kredileri geri öderken ödeme süremize kredi vadesi diyoruz ve haklı olarak hem düşük faizli kredi olsun hem de uzun vadeli olsun kolay ödeyelim istiyoruz. Kredi vadeleri ne kadar uzadı ise bizim için o kadar iyidir değil mi?

 Bir önceki yazımız olan 48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 48 ay vadeli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git