Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak Diyorsanız ?

Bir çoğumuzun akıbetini merakla beklediği bir konu olan kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusunun cevabı ile ilgili ayrıntılı bilgiler bu yazımızda mevcut. Bankalardan almış olduğumuz kredileri zamanında ödeyemediğimiz durumlarda ya da kredi kartı borçlarımız biriktiğinde bütün bu olumsuzluklar bizim için eksi bir grafik oluşturuyor. Elimizde olmayan sebeplerden ötürü doğan bu olumsuz tablo bankacılık işlemlerimizde gecikmeye veya işlemlerimizin uzamasına sebep oluyor. Düzensiz ödemeler, geciktirilmiş vadeler bizim Merkez Bankası tarafından takip edilen kara listeye alınmamızı sağlar. Bir kere bu listeye alındık mı çıkmamız oldukça güçtür. Mevcut olan borçlarımızı ödememiz halinde dahi bu listeden çıkmak belirlenen süre zarfı içersinde mümkün değildir. Beş yıl olarak belirlenen bu sürede, kişiler tüm bankacılık işlemlerinde kısıtlamalarla karşılaşır, kredi ve kredi kartı başvurularında ise olumsuz yanıt alır. Beş yıllık sürenin sonunda ise bu sistem pasifleşir ve kişiler tekrar aktif olarak bankalarla çalışmaya devam edebilirler.

Zorlu hayat şartları, yükselen enflasyon rakamları karşısında kişiler bankalara olan borçlarını zamanında ödeyemedikleri için kara liste uygulaması başlatılmıştır. Kredi ve kredi kartı ödeme vadelerini belli bir disiplin içine almak adına kara liste dediğimiz bu uygulama getirilse de, kişiler ister istemez ödeme planlarının dışına çıkabilmektedir. Buda doğal olarak onların siciline işler. Ve tek bir beklenti içine girmek kaçınılmaz olur. Kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak. İşte bu beklenti zamanla yerini talep olarak değiştirse de henüz somut bir gelişme var diyemeyiz.

Hükümet tarafından dönemsel olarak yapılan kredi ve kredi kartı sicil afları 2015 yılı için söz konusu olmamaktadır. Yani maalesef kara listede olan kişiler için aftan söz etmek mümkün değildir. Mağdurları tarafından sıkı bir şekilde takip edilen konunun sık sık meclisin gündemine gelmesine rağmen kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusuna halen net bir yanıt alınamaması, kişileri oldukça zor duruma sokmaktadır. Affın çıkması şöyle dursun, kredi ve kredi kartlarının kullanımı çok daha zor şartlar ile verilmeye başlanacak olup bankacılık sistemine yeni uygulamalar getirileceği meclis gündeminin ilk sıralarında yer alıyor diyebiliriz.

  

 

 

 Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git