Kredi Veren Finans Şirketleri

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kullandırma yetkilerini bankalar ve finans kuruluşlarına vermiştir. Bu yazımızda Türkiye’de faaliyet gösteren BDDK izinli kredi veren finans şirketlerinden ve vermiş oldukları kendi ürünlerinden bahsedeceğiz.

Finans şirketleri, ödenmiş sermayelerinin yedi milyon beş yüz bin Türk Liradan az olmayan, Hisse senetlerinin tamamının nama yazılı ve nakit karşılığı bulunan Anonim şirketlerdir. Finansman şirketler, finansman alanda faaliyet gösterebilmek için tıpkı bankalar gibi BDDK iznine tabidirler. BDDK’dan izin almış ve Türkiye’de faaliyet gösteren bazı finans şirketleri ve kullandırdıkları kredi ürünü çeşitleri aşağıda ki gibidir.

ALJ Finans: 18 yaşından büyüklere kredi sağlayan şirket, minimum kredi tutarını 5.000 TL olarak belirlemiştir. Şirket, araç fatura bedeli 50.000 TL’ye kadar olan araçlar için araç fatura bedelinin %70’ine kadar kredi kullandırmaktadır. Şirket ayrıca 36 aya kadar bireysel kredi imkânı da vermektedir. Kredi başvurusu şirketin web adresinden yapılmaktadır.

KOÇ Fiat Kredi Finans: Sadece Fiat araçlarının alımında kredi kullandırmaktadır. Kredi kullandırırken eşit ödeme planı, artan ödeme planı, ara ödeme planı, balon ödeme planı, tek ödeme planı gibi alternatifler bulunmaktadır.

Koç Finans: Eğitim, mobilya, elektronik, motorsiklet kredileri yanında bireysel ve konut kredi hizmetleri de vermektedir. Online başvurular için şirketin web adresine başvurulabileceği gibi Arçelik, Beko, Honda, Yamaha satış noktalarından da başvuru yapılmaktadır.

Mercedes Benz Finans: Bu finans şirketi sadece sıfır ve ikinci el Mercedes alımlarında kredi kullandırmaktadır.

ORFN Finans: Renault ve Dacca marka otomobillerin satışında ve bu otomobil sahiplerinden oluşan müşterilerine kredi kullandıran şirkettir.

PSA Finansman: Otomobil ve otomobile bağlı ürünlerin satışını yapan noktalarda, otomobil almak isteyen kişiler için kredi hizmeti vermektedir. Şirket, ayrıca bireysel, konut ve ticari kredi hizmetleri de vermektedir. 18-65 yaş arası ve SGK kaydı olan, çalıştığı yerde en az 6 aydan beri çalışmış olan kişilere kredi kullandırma hizmeti vermektedir.

TIRSAN Finans: Tırsan bayilerinde satışı sunulan sıfır ve ikinci el araçlar, yedek parçalara kredi kullandıran finans şirketidir.

FS Finansman: Volvo kamyon, Renault kamyon ve Volvo iş makineleri için kredi kullandıran finans şirketidir.

Volkswagen Doğuş Finansman: Sadece Volkswagen araçların alımında kredi kullandıran finans şirketidir.

Türkiye’de kredi veren finans şirketleri’nden bazılarına örnekler vermeye çalıştık.Bol kazançlı günler dileriz.Bir önceki yazımız olan PTT'den Kredi Çekme başlıklı makalemizde ptt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git