KREDİ YAPILANDIRMASI

KREDİ YAPILANDIRMASI

Bir bankaya ait olan tüketici kredileri borçlarının banka ile görüşülmesi sonrası tüm borçlar için yeni ve kolay bir ödeme planının hazırlanmasıyla oluşturulan kredilere kredi yapılandırılması adı verilir. Peki, kredi yapılandırılmasının aşamaları nelerdir ve nasıl yapılır?

Yazımıza geçmeden önce bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyoruz. Halkımız tarafından borç yapılandırması ile kredi yapılandırmasını karıştırılmaktadır. Borç transferi, bir bankaya ait bütün borçların, bir başka bankadan kullanacağı yeni kredi ile borçların kapatılması, yeni bankaya borçlanmasıdır. Kredi yapılandırılması ise kullanılan kredinin ödenmemesi veya ödeme zorluğu karşısında aynı banka ile görüşülüp kalan borcun yeni faiz oranlarıyla hesaplanıp yeniden kredi kullanmaktır. Kredi yapılandırmalarına bankalar genellikle sıcak bakarlar. Çünkü yeni faiz oranlarıyla yeni bir kar oluşumu ve borcun tahsil edilecek olması bankaların işine gelmektedir. Borçlu da ödeyebileceği yeni rakamlarla bütçesini zorlamadan borcunu kapatabilecektir.

Kredi yapılandırmaları tüketici kredilerinde olduğu gibi konut kredileri içinde yapılmaktadır. Konut kredilerinde kredi yapılandırmaları, ödenmeyen veya ödeme zorluğu çekilen kredilerin yeniden yapılandırılması şeklinde olduğu gibi faiz oranlarında ki ciddi düşüşler sonrası da kredi yapılandırılma talebinde bulunabilinir. Bir örnekle konuyu pekiştirelim. A şahıs 1.30 faiz oranıyla 2012 yılında X bankasından konut kredisi kullanmıştır. 2015 yılında konut kredi faiz oranları 0.70 oranına düştüğün kabul edelim. O zaman bankanızla görüşüp, 1.30 faiz oranıyla kullandığınız konut kredisinin yeniden yapılandırılmasını ve 0.70 faiz oranıyla yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Eğer ki bankanız buna yanaşmaz ise 0.70 faiz oranını uygulayan diğer bir banka ile görüşüp kredinizi yeni faiz oranıyla yapılandırabilirsiniz. Böylece kredinize uygulanan faiz oranı düşecek ve eskiye nazaran daha düşük aylık ödemeleriniz olacaktır. Dilerseniz eskiden ödediğiniz aylık ödemeniz sabit kalıp, kredinin vade süresini düşürebilirsiniz. Fakat bir konuya dikkat edin. Yeni kredi yapılandırmasıyla eski kredi arasında çok ciddi fark yoksa ise yapılandırmaya gerek yoktur. Çünkü yeni yapılandırmalarda, bankalar yapılandırma adı altında minimum 2.000 TL ücret talep etmektedirler.

Son olarak kredi kullandığınız bankalar kredi yapılandırmasında sorun çıkarmamaktadır. Sorun çıktığında diğer bankalara gideceğinizi bildiği için müşterisini kaybetmek istemez ve yapılandırma konuusnda olumlu cevap verir.Bir önceki yazımız olan CREDİTWEST BANKASI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git