Küçük Esnaf Kredileri

Küçük esnaf kredisi ile unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin kalkınmasına ve küçük düzeydeki işletmelerin daha köklü bir seviye gelmesi amaçlanmaktadır. Hem devlet eliyle hem de özel bankalar aracılığı ile verilen küçük esnaf kredileri, esnafların nakit ihtiyaç sıkıntılarını gidermekte ve bu yolla esnafların daha fazla finansal açıdan sistem cari işlem yapmasını sağlamaktadır. Küçük esnaf kredileri uygun ödeme koşulları ve uygun faiz imkânlarıyla küçük işletmelere büyük yardımlarda bulunmaktadır.

Küçük esnaf kredileri ne gibi avantajlar sağlar?

Küçük esnaf kredileri unutulmaya yüz tutmuş meslek gruplarının tekrardan gün yüzüne çıkmasını sağlamaktadır. Unutulmaya yüz tutmuş meslek gruplarına gerekli olan maddi imkânlarını karşılayarak daha fazla üretim yapmasını ve daha fazla satış yapmasını sağlamaktadır. Bu yardımlar sayesinde bu meslek grupları tekrardan eski konumuna gelecektir. Küçük işletmelerde ise, yeteri kadar sermayesi olmamasından dolayı yeterince alım yapamayan ya da üretim yapamayan esnafların yardımına koşulmaktadır. Bu sayede küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin daha fazla kurumlaşması sağlanmaktadır.

Küçük esnaf kredileri nelerdir ve nerelerden alınır?

Küçük esnaf kredileri küçük ve orta büyüklükteki esnafların işletmelerinde kurumsallaşmasını sağlayan kredilerdir. Krediler KOSGEB’den anlayabileceği gibi devletten de alınabilmektedir. Ve yine özel bankalar aracılığıyla de alınma imkânı vardır. KOSGEB özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kurumlaşmasını sağlamak amacıyla krediler vermektedir. Devlet ise çeşitli bankalar aracılığıyla küçük esnaflara 6 ay vadeli ve sıfır faiz oranı ile krediler vermektedir. Özel bankalar ise küçük esnaflara esnafların ödeyebileceği miktardaki kredileri yine esnafların zorlanmadan ödeyebileceği vadelerle vermektedir.

Bankalar esnafların gelir seviyelerine göre ödeme koşulları sunmaktadır. Bir yıl içerisinde isterlerse 3 ayda bir isterlerse 4 ayda bir isterlerse de 6 ayda bir ödeme imkânı sağlamaktadır. Bu krediler sayesinde esnaflar artık nakit ihtiyaçlarını gidererek daha fazla kurumsallaşacaklardır.

.Küçük esnaf kredileri veren bankalar:

KOSGEB direkt kendisi vermektedir. Devlet ise Halk Bankası, Ziraat Bankası, iş Bankası aracılığıyla vermektedir. Diğer bankalar ise şu şekildedir:

Vakıf Bank: Vakıf Bank küçük esnaflara uygun koşullar altında kredi veren bankaların başında gelmektedir.Şeker bank: Şeker bank küçük esnafları uzun vadeli ve uygun faiz oranıyla kredi veren başka bir bankadır.

Bu yazımızda anlattığımız kredilere Esnaflara 30 bin faizsiz kredi desteği de dahil tabii ki.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Emeklilere Özel Kredi başlıklı makalemizde Emeklilere Özel Kredi, ziraat bankası ve Ziraat Bankası Emeklilere Özel Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git