Merkez Bankası Kredi Notu Öğrenme

            Kredi notu yapmış olduğunuz borç ve ödemelerinizin olduğu düzenli banka işlerinizin sonuçlarını yansıtan puan tablosudur. Bu borç ve ödemelere uyulmadığı taktirde kredi notunuz düşecektir. Bu düşüş bankalara kredi başvurusu yapmaya gittiğinizde ya da kredi ihtiyaç talebi yaptığınız durumlarda olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Ve kredi faizi sizlere yüksek sunulacaktır.

 

Kredi Kayıp Bürosu ( KKB ), farklı farklı bankaların bilgi havuzu oluşturmasıyla birlikte bireylerin Merkez bankası kredi notu öğrenme telaşına bir çözüm sunmaktadır.Merkez bankasında depolanan veriler ve bireylerin kredi notunun bulunması herhangi bir banka şubesinden kolaylıkla yapılabilir.

 

KKB ve Findeks finansal yönetim platformu ile Findeks kredi notu sorgulama işlemleriniz yapılacaktır.Bu platforma kişisel bilgileriniz ve TC kimlik numaranızla başvuru yapabilirsiniz.Üyelik esnasında vereceğiniz iletişim numarası size ait olmalıdır çünkü güvenlik açısından gelen bilgiler o numaraya gidecektir. Mümkünse numara sizin üzerinize olmalıdır.

 

Kredi skoru sorgulama işleminden sonra çekebileceğiniz kredi tutarı , ödemeniz gereken borç tutarı banka kredi notu sorgulama aralıkları size verilecektir.Bireysel olarak yararlanılabilen kredi notu kurumlar içinde önemlidir. Çek, senet , kredi ürünleri gibi ticaret için oldukça önemli olan kredi notu sorgulama işlemini yaparak sağlıklı ticaret yapma imkanı sağlar.

 

Merkez bankası kredi notu öğrenme işlemi esnasında Kredi notunda kişinin ya da kurumun geçmişte yaptığı ödeme ve harcamalarda göz önüne alınır. Değerlendirilir ve not bunlara göre de verilir sadece yakın zaman için yapılan ödeme ve harcamaları kapsamaz.

 

Örnek verecek olursak ; kişi geçmişte kredi çekmiştir ve ödemelerde aksamalar yaşamıştır veya geç ödemiş mahkemelik olmuştur. Bu yüzden sicilinin bozulması kişinin diğer kredi başvurularında faiz oranını yüksek şekilde almasına sebep olur. Bunun yanında kredi notunu düzeltmek için de olumlu temiz bir sicile sahip olmak yeterlidir.

 Bir önceki yazımız olan Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim başlıklı makalemizde kara liste ve kırmızı kalem yiyene kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git