Merkez Bankası Personeline Resen Emeklilik Dönemi

Merkez bankası çalışanları için resen emeklilik dönemi başlıyor. Resen emeklilik tanım olarak , kurumların yasalar tarafından belirlenmiş belirli hallerde kişilerin görevlerine son verme işlemi hakkının bulunması olarak tanımlanmaktadır. Merkez bankasında çalışan personelle ilgili kararları alma yetkisine sahip olan Banka Meclisi 8 Haziran’da toplanıp banka personelinin resen emekli edilmesi için Yönetim Komitesi Başkan Murat Çetinkaya ve başkan yardımcılarını resmen yetkilendirdi.

Resen Emeklilik İçin Alınan Kararın Detayları

Merkez bankası personelinin resen emekliliğe ikna olabilmesi için öncelikle teşvik mekanizması getirildi. Bu mekanizma kapsamında 1952-1962 yılları arasında doğan banka personelinin yaşına göre kademeli teşvik sistemi uygulanması başlandı. Örneğin; mesela 1962 yılında doğan yani 55 yaşında olan bir çalışanın emekliliği kabul etmesi halinde adlığı maaşın 12 katı kadar bir tutarın emeklilik teşviki olarak alacaktı. Kademeli teşvikin kişinin yaşı büyüdükçe düştüğü ve yaşı büyük olan personellere daha az teşvik oranı verildiği kaydedildi. Merkez bankası personeli çalışanlarına getirilen bu teşvikin maaşlarının net tutarı kadar olduğunu ve bu nedenle çalışanların emekli olmak istemedikleri bildirildi. Bundan sonra merkez bankası personellerine bu teşvik oranlarından yararlanmaları yani emekliliği kabul etmeleri için Haziran ayı sonuna kadar süre tanınmıştı.

Verilen bu sürenin bitmesinden sonra yani Haziran ayının sonunda merkez bankası meclisinin 8 Haziran tarihinde yeniden toplandığı ve yeni bir takım kararlar aldığı öğrenilmiştir. Merkez Bankası Meclisinin aldığı bu kararlar kapsamında hizmet gereklerinin yada yeniden yapılanma gibi ihtiyaçların doğrultusunda Merkez Bankası personelinin resen emekliliğe sevk edilmesi konusunda yönetim birimine yetki verilmesine karar verildi. Alınan bu karar ise yakın zamanda Merkez Bankası personeline duyuruldu. Ancak Merkez bankası yetkililerinin daha sonra yaptığı açıklama doğrultusunda sadece konu ile ilgili yetkilerin verildiği bu aşamada herhangi bir uygulamaya geçilmediğini belirtti.

Merkez Bankasında Çalışan Personel Sayısı

Merkez Bankasında 2016 yılının sonu itibari ile yapılan araştırma ile 4 bin 564 adet personelin çalıştığı tespit edilmiştir. Bu çalışanlardan 727 kişi 51 – 55 yaş aralığında bulunuyor. 443 kişi ise 56 – 60 yaş arasında bulunuyor. Merkez bankasında 61 yaşın üstünde çalışan personel sayısı ise 153 olarak tespit edilmiştir.Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans Bankası POS Kampanyası başlıklı makalemizde POS Kampanyası ve Türkiye Finans Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git