Öğrenciye Burs Veren Kurumlar

Lisans öğrencilerinin karşılaştıkları sorunların başında maddi sıkıntılar gelir. Birçok ailenin maddi gücü çocuklarını başka bir şehirde okutmaya yetecek derecede değildir. Kitap masrafı, yurt ücreti, ulaşım ücreti gibi ücretler aileden tahsil edilecek bütçeyle karşılanamayacak kadar büyük olabilir. Burslar tam olarak bu ihtiyacı karşılamak içindir. Burslar üniversite öğrencileri için ciddi bir ekonomik kaynaktır.

Devlet okullarında veya özel üniversitelerde okuyan her öğrenci Başbakanlık tarafından sağlanan burs ve kredilerden yararlanabilir. Ancak burslar oldukça az kişiye çıkmaktadır ve krediler geri ödemelidir. Bu yüzden öğrenciye burs veren kurumlar hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Birçok kurum, şirket ve dernek lisans öğrencileri için burs sağlamaktadır.

  • Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, İstanbul içindeki üniversitelerde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burslar her yıl 15 Eylül – 15 Ekim arasında düzenlenen mülâkatlara göre veriliyor. Maddi durumları ve mülakat puanları ön planda tutularak değerlendirilen öğrenciler eğer olumlu bir izlenim yaratmışlarsa kendilerine burs sağlanıyor. Bu bursların devamlılığı için derslerde başarılı olunması gerekiyor.
  • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından sağlanan bursa başvurmak için herhangi bir yükümlülük gerekmez. Son sınıf öğrencilerinin başvurabildiği bu burs tamamen karşılıksızdır. Birçok şirket bursunun aksine bir istihdam şartı bulunmamaktadır. Ancak bu bursu alan öğrencilerin kesinlikle alttan derslerinin olmaması gerekir, derslerde belli bir oranda başarı şart koşulmaktadır.
  • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği öğrenciye burs veren kurumlar arasında önemli en çok bilinenlerden biridir. Derneğin temel koşulu öğrencinin belli bir maddi seviyenin altında olan aileden gelmesidir. Ayrıca Başbakanlık bursu dışında herhangi bir burs alınmaması gerekir. Derneğin burs vermek için öne sürdüğü koşullardan biri de öğrencinin sigara içmemesidir. Böyle bir durum tespit edildiğinde burs kesilecektir.
  • Hacı Ömer Sabancı Vakfı, geri ödeme yükümlülüğü olan burslar sağlamaktadır. Bu bursları kazanmak için 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında vakıf tarafından düzenlenen mülakatlara girmek gerekir. Maddi desteğe ihtiyacı olan lisans öğrencileri için sağlanan bu burs sınırlı sayıda bir kontenjan için ayrılmış bütçeden verilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden Düşer başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi Notu Neden Düşer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git