Öğrenciye Burs Veren Yerler

Öğrenciler tarafından merak edilen en önemli konu öğrenciye burs veren yerlerin nereler olduğudur. Öğrenin hayatları sürecinde gereken masraflar için ailesinden yeteri destek alamayan öğrenciler bu durum için burs arayışına girmektedirler. Son zamanlarda yaygınlaşan ve sayıları artan öğrencilere burs imkanı sunan kurumlar verdikleri burslarla öğrencilere destek olmaya çalışmaktadırlar.

Geri ödemesiz olarak verilen burslar kurumların şartlarını sağlayan öğrencilere dönemlik veya öğrencilik hayatı boyunca sürekli verilmektedir. Bu soruya genel olarak şöyle bir sıralama ile cevap verilebilir. Öğrenciye burs imkanı sağlayan yerler:

  • İl ve ilçelerin belediyeleri bünyesinde öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır.
  • Eğitim ve kültür vakıflarınca öğrencilere bur verilmektedir.
  • Sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfları da öğrencilere burs imkanı sağlamaktadırlar.
  • Özel olarak farklı amaçlar dahilinde kurulan vakıflarca öğrencilere burs verilebilmektedir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere burs verilmektedir.
  • Yine aynı şekilde devlete bağlı birçok bakanlık tarafından öğrencilere çeşitli burs imkanları sağlanmaktadır.
  • En çok bilinen ve öğrencilere burs imkanı veren vakıflardan bazılar; Türk Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak sayılabilir.
  • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine burs veren kurumlardandır.
  • Ayrıca özel şirketler veya kurumlarda öğrencilere bur verebilmektedirler.
  • Küçük ya da büyük çaplı olsun işletmeler öğrencilere burs imkanı sağlayan kurumlardan sayılabilir.

 

Son zamanlarda öğrencilere burs imkanı sağlayan kurumların sayıları artış göstermektedir. Burs veren kurumların kendilerine özel şartları bulunmaktadır ve bu kurumlar burs verirken seçici davranmaktadırlar. Kurumların dikkat ettikleri genel özellik öğrencilerin eğitim hayatını devam ettirme adına yeterli olanaklara sahip olmaması ve derslerinde başarı gösteriyor olmalarıdır.

Kurumların burs verecekleri öğrencilere dair şartları internet sitelerinde açıkça belirtilmektedir. Bu kurumlar burs başvurularını belirli dönemlerde almaktadırlar. Kurumlara burs için genel olarak başvurular eylül ayı içerinde yapılmaktadır. Ancak kurum ve kuruluşlar bu tarihleri özel olarak açıklamaktadırlar. Bunun için başvuru tarihleri kendi siteleri üzerinden takip edilmelidir. Kurumlardan burs alacak öğrencilerde aranan en önemli koşul derslerinde yüksek derecede başarı sağlamalarıdır.

Öğrencilere burs veren kurumlar ve öğrencilere kredi ile ilgili site olan öğrenciye kredi sitesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Bir önceki yazımız olan İnternetten Para Kazanma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Sayfa başına git