Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olacak

Birçoğumuz çeşitli sebeplerden dolayı bankalardan kredi çekmek zorunda kalıyoruz. Ev, araba, yeni bir işyeri veya kişisel ihtiyaçlar diye sıralayabiliriz bunları. Eğer kendi çabamızla bir birikim sahibi değilsek veya aileden gelen bir maddi kaynağımız yok ise bankalar yetişiyor imdadımıza. Bankacılık sektörü büyük bir pastadır. Ve ihtiyacı olan, ihtiyacı kadar kesip alıyor bu pastadan. Tabi belli kurallar çerçevesinde. Her kuralın karşılıklı konuşarak anlaşıldığı, imzaların, resmi evrakların ve hoş vaatlerin havalarda uçuştuğu koşullar altında anlaşmaya varıyor taraflar. Tatlı dilli müşteri temsilcileri bize adeta kendimizi dünyanın en özel insanı gibi hissettirip, gayet memnun ayrılmamızı sağlıyor bankadan. Almış olduğumuz kredinin ihtiyacımızı giderip, hayatımıza kaldığımız yerden devam etmemizi sağlaması en büyük istek ve hayalimiz şüphesiz. Ancak hayatta her şey insanlar için ve beklenmeyen durumlarla karşılaşmamız çok olası. Kazalar, ölümler, hastalıklar gibi. Yani soru şu ki ölen kişinin kredi borcu nasıl tahsil ediliyor. Ve böyle bir durumla karşılaştığımızda bankamız ne tür bir pozisyon alıyor bize karşı. Az önce değindiğimiz gibi, evraklar ve bir çok prosedür işte burada gösteriyor kendisini.

Kredi çekmeden önce hayat sigortası gibi bir durumdan bahsediliyor bütün müşterilere. Ancak bunun yasal bir zorunluluğu yok, yani yaptırmak zorunda değiliz. Ama eğer yaptırmayı tercih edersek, hayat sigortası ücreti banka tarafından işlemler sırasında bizden hemen tahsil ediliyor. Şöyle de bir durum var ki, her ne kadar yasal zorunluluğu yok desek de bazı bankalar, müşterilerine kredi vermek için hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Peki, ölen kişinin kredi borcu ne olacak diye düşünen öngörülü bankalarımız buna bir çözüm bulmuşlar. Eğer kişi sağlığında bankasından kredi çekerken hayat sigortası yaptırdıysa, vefatından sonra bütün borcunu sigorta şirketi ödüyor. Tabi eğer olumsuz bir durum yoksa. Olumsuz durum derken kastımız şu ki; ölümünde şüpheli bir durum olmamalı. Bu durum da ancak otopsiyle netlik kazanıyor.

Ama eğer kredi borcu devam ederken vefat eden bir kişinin hayat sigortası yoksa bu durumda bütün borçlar yasal mirasçılar tarafında üstleniliyor. Ancak yasal mirasçılar, vefat eden kişinin mirası için reddi miras kararı çıkarırsa, kredi borcunu ödeme yükümlülükleri ortadan kalkıyor. O zamanda devreye kredi alımı sırasında gösterilen kefil giriyor ve vefat edeni kişinin borçları bu kefil tarafından ödeniyor. Yani ölen kişinin kredi borcu sırasıyla bu adımlar izlenerek tahsil ediliyor bankalar tarafından.



Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı başlıklı makalemizde Kredili Mevduat Hesabı ve Mevduat Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git