Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Kredi kartını kullanmasak da, ödenmemiş borçlar sorumluluk ister. Her gün, yarın ölecekmiş gibi yaşıyor olsak da, borçlarımızı aydan aya ödesek de, ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi, diye sorunca, konu mirasçılara varır. Mirası almayı reddederlerse, borcu ödemek zorunda kalmazlar, diye bilinir. Bir kefil varsa, kefil öder, mirastan düşülür falan derken bir şekilde ödenmesi için bankalar her yolu dener. Sigorta bu yollardan biri olarak bazı bankalarca zorunlu olarak yaptırılır. Bazen kişi kendisi hayat sigortası yaptırmayı tercih eder. Her iki durumda da, şüpheli bir ölüm değilse, sigorta bütün borçları öder. Redd-i miras durumunda olduğu gibi, şüpheli durumlarda da borçları kimse ödemek zorunda değildir.

 

Herkes kredi kartı kullanıyor. Ben öldüğümde, artık bir yerden alış veriş yapsın diye mirasçılarıma bıraktığım varlık bedeli karşılığı nedir bilemem ama geçmiş harcamalarım ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi diye sorgulatır ve silinmez. Bankalar ölenin yakınlarıyla irtibata geçer, parayı tahsil etmek için sorumluluk sahibi bir muhatap belirlenir ve yasal süreç bu şekilde devam eder. Pek çok kişi zaten sigortalı olduğunu farz edebilir ama bu sadece işsizlikle alakalı bir sigorta durumudur, ölümle değil. Yasal takipçilerinden tahsil edilecek olan meblağ, merhumun yasal evraklarıyla birlikte bankanın herhangi bir şubesine iletilir. Hayat sigortası yok da sadece borcu varsa, ölen kişinin tüm yasal bilgilerini bankaya iletilip, borcu mirasçılar ya da kefiller tarafından kapatılıp, kartı hizmete kapattırılmalıdır. Merhumun defnine kadar resmi ölüm belgelerini saklamanız iyi olacaktır.

 

Bankaya başvuru bile yapmadan borçların silindiği durumlar da var. Bazı sosyal duyarlılık içeren hallerde, ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi, buna bankalar karar verir. Bazen doğal afet durumlarında, ertelenebilir ya da silinebilir. Ölenle ölünmez diye boşuna dememişler. Hayatın en doğal gerçeklerinden biri olan ölüm, hepimizin başına gelecek ve insanların ne olursa olsun kendilerini harap etmemeleri düşünülür. Zaten karlı değilse, her şey en baştan reddedilmiş olmalıdır. Karlı şekilde, zarar etmemek maksadıyla, herkes payına düşeni alır, olur biter.Bir önceki yazımız olan Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar başlıklı makalemizde kredi kartı, Kredi kartı borcu ve Ödeme Zorluğu Çeken Müşteriler İçin Yaptırımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git