Organik Tarım Kredisi Nedir

Organik tarım kanunu ve organik tarım esasları ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik hükümleri kapsamında, insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem teşkil eden, organik tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ya da benzeri hizmetlerinde destek sağlamak maksadı ile geliştirilen kredi tipi, organik tarım kredisi olarak ifade edilmektedir. Bu krediden faydalanmak isteyenlerin ilgili kanun ve yönetmelik hükümleri doğrultusunda, üretim yapmaları, yapılan üretimleri toplama işlemlerini üstlenmeleri, yapılan ürünleri işlemeleri, ambalajlamaları ya da pazarlamaları gerekmektedir.

Organik Tarım Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Organik tarım kredisinden yararlanmak isteyenler, bahsedildiği üzere ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine göre üretim yapmak ya da diğer faaliyetleri yerine getirmek zorundadırlar. Ayrıca, organik tarım kredisi kullanmak isteyenler, insan ve çevre sağlığı açısından önem taşıdığı bilinen organik tarım işi ile uğraştıklarına dair yetkilendirilmiş kurumlardan alacakları sözleşmeleri, bankalara ibraz etmek zorundadırlar. %85 oranında üretim maliyetlerinin karşılanması, 12 ya da 24 ay vadeler ile kredinin ihtiyaç sahiplerine sunulması, 1,3,6,12 ya da 24 ay vade ile kredinin ödeme planının bulunması ve vade sonunda ana para ile faizin ödenebilmesi, organik tarım kredisi özellikleri arasında bulunmaktadır.

Organik Tarım Kredisi Kullanabilmek İçin Gereken Belgeler

Organik tarım işi ile ya da bu tarım sektörüne yönelik yan kollar ile uğraşan ve bu tip bir tarım kredisi kullanmak isteyenler, ilgili bankalara müracaat etmeden önce, belge hazırlamak zorundadırlar. Hazırlanacak belgeler gerçek ve tüzel kişiliklere göre değişiklik göstermektedir. Gerçek kişilik olması halinde, çiftçilik belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçi kayıt sistemi belgesi, organik tarım sertifikasyon belgesi, yetkilendirilmiş kuruluşlar ile yapılan sözleşme, firma tarafından onaylanan belgeler hazırlanmak zorundadır. Tüzel kişilik olunması halinde ise, çiftçi belgesi, tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlanmış olduğu ticaret sicil gazetesi, bağlı olduğu odaya ait oda kayıt belgesi, vergi levhası gibi belgeler talep edilmektedir. Ayrıca, temsil yetkisine ait düzenlenmiş noter tasdikli imza sirküleri, yeni kurulan tüzel kişiliklere yönelik kuruluş belgesi, son 3 yıla ait gelir tablosu ile bilanço, krediye karşılık gösterilecek teminat belgeleri ve tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler kredi kullanımı için gerekmektedir.Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde KOSGEB Kredi Başvurusu, KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ve Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Sayfa başına git